محمدی 09193755524
رستمی 09193755523
امتیازات این مقاله تاکنون : 5
شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
اشتراک گذاری برای دوستان و همراهان

تلویزیون QLED یا OLED کدام یک را خریداری کنیم؟

تاریخ آخرین به روز رسانی : ۱۴۰۱/۱۰/۲۱ چهارشنبه
تلویزیون QLED یا OLED کدام یک را خریداری کنیم؟
چکیده این مقاله: در این مقاله قصد داریم به مقایسه این دو پنل بپردازیم تا بتوانید بهتر بین تلویزیون‌های موجود انتخاب داشته باشید. پس در ادامه تفاوت OLED و QLED همراه ما باشید.
  • زمان مطالعه : 0 دقیقه
  • 0 نظر
  • 282 بازدید

شاید خرید تلویزیون در نگاه اول بسیار راحت و کار ساده ای باشد ولی زمانی که با انواع مدل های  تلویزیون رو به رو می‌شوید; انتخاب آن بسیار سخت خواهد بود و نیاز به کسب اطلاعات بیشتر دارید; ما تنوع تلویزیون با مدل LCD, LED, OLED, QLED و ….داریم; تلویزیون های اولد نور و رنگ خود را مستقیما از لامپ های LED رنگی تامین می‌کنند; و تلویزیون های کیولد سامسونگ نیز مانند تلویزیون های LED یک نوع LCD محسوب می‌شوند; در این مقاله ما می‌خواهیم تفاوت تلویزیون OLED و QLED را توضیح دهیم; بیشتر به این مطالب پرداخته ایم‌ که در خرید این مدل ها باید به کدام نکات دقت کنید و با توجه با بودجه شما کدام پنل ارزش بیشتری برای خرید دارد.

 

تفاوت تلویزیون OLED و QLED

در این قسمت می‌خواهیم به تفاوت تلویزیون OLED و QLED بپردازیم; فناوری QLED برای اولین بار توسط شرکت سامسونگ ساخته شد; و اینگونه که مشخص است بزرگترین شرکت سازنده ی این فناوری در حال حاضر هم همین شرکت می‌باشد; در فناوری کیولد از نقاط کوانتومی برای تولید طیف گسترده ای از نور رنگی استفاده شده است; این نقاط کوانتومی باعث می‌شوند که تلویزیون با پنل کیولد دارای روشنایی و رنگ بندی دقیق تر باشند; باید گفت که این فناوری از یک لایه ی کوانتومی بین لایه LCD و LED ساخته شده; این لایه کوانتومی باعث می‌شود تا دقت رنگ بیشتر شده و رنگ ها واقعی و طبیعی نمایش داده شوند.شما می توانید با خرید تلویزیون از بانه از این تکنولوژی ها استفاده نمایید.بررسی تفاوت تلویزیون OLED و QLED

تلویزیون های QLED نسبت به تلویزیون های مدل LED قسمت بالایی دارند و برای تهیه آن ها باید هزینه ی بیشتری پرداخت شود; ولی نسبت به تلویزیون های مدل OLED نسبتا قیمت پایین تری دارند; کیفیت تلویزیون های کیولد از مدل های LED بیشتر و بالاتر می باشد; و اینکه تلویزیون های OLED هم کیفیت بالاتری از مدل QLED هستند; جدیدا شرکتی به اسم TCL تلویزیون های QLED را تولید می‌کند; ولی چون اولین بار شرکت سامسونگ تولید کننده ی این فناوری بوده است و با قیمت تلویزیون بانه سامسونگ مناسب به فروش رسیده است محبوبیت بیشتری دارد; در توضیح تفاوت تلویزیون OLED و QLED  مدل کیولد را توضیح دادیم و حالا نوبت OLED می‌باشد.

فناوری OLED یکی از گران ترین و بهترین و با کیفیت ترین پنل های است که در تلویزیون به کار رفته است که می توانید با خرید تلویزیون از بانه یا گناوه ; فناوری اولد نسبت به نمایشگرهای دیگر مزایای گسترده ای دارد; پنل های OLED به لطف ارایه نسبت کنتراست در مقایسه با پنل های دیگر بسیار بهتر و با کیفیت تر می‌باشد; نسبت کنتراست به زبان ساده نسبت بین روشن ترین و تاریک ترین نقاطی است که پنل اولد می‌تواند نمایش دهد; در نمایشگرهای اولد هر کدام از  پیکسل ها به صورت جداگانه خاموش و روشن می‌شوند و این منجر به ایجاد یک رنگ سیاه عمیق و دقیق و خالص می‌شود; از ویژگی های دیگر تلویزیون های OLED محبوبیت آن بین گیمرها، تاخیر پایین پیکسل ها برای نمایش محتواهای مختلف است; تاخیر پایین و پاسخگویی سریع در تلویزیون های اولد باعث شده که این دستگاه برای گیمرها محبوب بوده و در رده پر فروش‌ترین ها قرار گیرند.
تفاوت تلویزیون OLED و QLED در ایجاد رنگ مشکی هم است; رنگ مشکی در تلویزیون های کیولد و LED تولید می‌شود و پیکسل ها تلاش می‌کنند تا این رنگ را به وجود بیاورند; ولی در تلویزیون های اولد برای نمایش رنگ مشکی پیکسل ها به حالت خاموش درمی‌آیند; این امر باعث می‌شود در این نوع مدل تلویزیون عمق رنگ مشکی عمیق و دقیق باشد; یکی از نقاط ضعف تلویزیون اولد burn_in شدن بخش هایی از این تلویزیون است; در ضمن تلویزیون OLED ساخته‌ شرکت های خوش نام ال جی و سونی می‌باشند.

 

بهترین رنگ مشکی در تلویزیون های OLED و QLED

یعنی از واضح ترین “تفاوت تلویزیون OLED و QLED” رنگ مشکی است; در زمینه ی تولید رنگ مشکی این دو پنل به دلیل وجود فناوری هایی بسیار نزدیک به هم عمل می‌کنند; اکثر تلویزیون های اولد و کیولد دارای پنل VA بوده و رنگ مشکی عمیق و دقیقی را تولید می‌کنند; البته پنل VA زاویه دید عالی را در اختیار بیننده قرار نمی‌دهد; ولی پنل IPS با اینکه کنتراست ضعیفی دارد و رنگ مشکی را مایل به  خاکستری نمایش می‌دهد ولی زوایه دید بسیار با کیفیتی دارد.
تفاوت تلویزیون OLED و QLED، یکی از عیوب تلویزیون های LED و QLED این است که اطراف سوژه های روشن یک هاله نمایش داده می‌شود که این موجب آزار و اذیت شما می‌شود‌; ولی اصلا در تلویزیون های اولد همچنین موردی یافت نمی‌شود; چون که در تلویزیون های اولد پیکسل ها به صورت مجزا فعالیت می‌کنند تصاویر با کیفیت بالایی نمایش داده می‌شوند; در تلویزیون اولد تولید رنگ مشکی همراه است با خاموش شدن پیکسل ها; در نتیجه در این پنل رنک مشکی بسیار با کیفیت و واضح نمایش داده می‌شود; پس نتیجه می‌گیریم که پنل اولد بهترین است.

 

تفاوت تلویزیون OLED و QLED در روشنایی

تلویزیون های با پنل QLED و LED از فناوری های یکسانی برای تولید نور برخوردار هستند; روشنایی تلویزیون بیشتر به شرکت سازنده مربوط است و اینکه شرکت سامسونگ تلویزیون های بسیار روشنی را تولید می‌کند; بهتر است بدانید که تلویزیون های با پنل QLED روشنایی بیشتری نسبت لچبه پنل اولد دارند; البته پنل کیولد نمی تواند مقدار مشخصی از روشنایی را در تمام سطح تلویزیون ثابت نگه دارد; البته تلویزیون های اولد هم همین مشکل را دارند; در کل تفاوت تلویزیون OLED و QLED در روشنایی این است که کیولد روشنایی بیشتری نسبت به اولد دارد.

 

بهترین تصاویر و تفاوت تلویزیون QLED و OLED

اگر بر روی تلویزیون های اولد به مدت 15 دقیقه فیلم ببینید و تصویر را اصلا تغییر ندهید برای چند دقیقه سایه ای را متوجه خواهید شد; این موضوع در طولانی مدت موجب دایمی بودن این مشکل شده و به نوعی خرابی به بار می‌آورد; ولی در تلویزیون های QLED این مشکل بسیار کم دیده می‌شود; و چون با نور پس زمینه ی تلویزیون تامین می‌شود این مشکل به وجود نمی‌آید; پس اگر به مدت طولانی نیاز دارید یک تصویر را ثابت نگه دارید و ببینید بهتر است به سراغ تلویزیون OLED نروید و در اینجا تلویزیون  کیولد انتخاب بهتری است; و این هم یکی دیگر از تفاوت تلویزیون OLED و QLED می‌باشد.

 

طول عمر تلویزیون OLED و QLED

شرکت ال جی در مورد تلویزیون های اولد می‌گوید که این تلویزیون ها بعد از گذشت 54 سال تازه به روشنایی اولیه خواهند رسد ولی این تلویزیون های از سال 2013 تولید شده واین گفته ی ال جی هنوز به اثبات نرسیده است; وای شما می‌توانید با اطمینان به انتخاب تلویزیون QLED بپردازید; چون این مدل شبیه پنل LCD می‌یاشد و تلویزیون های LCD هم چندین سال است که خود را در بازار ثابت کرده اند و این هم یکی دیگر از تفاوت های “تلویزیون OLED و QLED” است.

 

ضخامت و وزن و مصرف انرژی

تلویزیون های OLED برخلاف تلویزیون های QLED برای نمایش تصاویر به لایه‌های متنوعی وابسته نیستند و این پنل تنها از یک لامپ ال ای دی برخوردار است; ضخامت و وزن اولد کمتر از QLED است. پنل های اولد به دلیل عدم نیاز به نور پس زمینه از QLED بهینه تر هستند و مصرف انرژی کمتری دارند.

 

جمع بندی تفاوت تلویزیون OLED و QLED

از لحاظ کیفیت تصویر و زوایه دید، کنتراست و وزن و ضخامت و …. تلویزیون های OLED بهتر از QLED هستند اما تلویزیون کیولد هم برتری های خاص خود را دارد. مهمترین مزیت کیولد روشنایی خیره کننده ی آن است. در این مقاله به راحتی می‌توانید تفاوت تلویزیون OLED و QLED را مطالعه کنید.

درخواست مشاوره

برای مشاوره با متخصصان جهت خرید لوازم خانگی لطفا شماره خود را وارد نمایید، تا به صورت رایگان و در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.

درج نظر

مدیران سایت در اسرع وقت نظر شما را درج می کنند. در صورت سوالی بودن مطلب شما، به آن به نحو احسنت پاسخ داده خواهد شد.

هنوز هیچ دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است

تمامی حقوق مادی و معنوی اپلیکیشن و سایت، برای گروه اورجیمال محفوظ می‌باشد.