محمدی 09193755524
رستمی 09193755523
امتیازات این مقاله تاکنون : 5
شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
اشتراک گذاری برای دوستان و همراهان

گیرنده دیجیتال چیست و چه کاربردی دارد؟

تاریخ آخرین به روز رسانی : ۱۴۰۱/۱۱/۸ شنبه
گیرنده دیجیتال چیست و چه کاربردی دارد؟
چکیده این مقاله: حال امروز در مورد اینکه گیرنده دیجیتال چیست و چه کاربردی دارد صحبت می کنیم، بنابراین برای اینکه به خوبی با این دستگاه اشنا شوید تا انتها با ما همراه باشید.
  • زمان مطالعه : 7 دقیقه
  • 0 نظر
  • 554 بازدید

در این مقاله به بررسی گیرنده دیجیتالی می‌پردازیم و می‌خواهیم واژه گیرنده دیجیتال چیست؟ را نقد کنیم؛ گیرنده دیجیتال تلویزیون که در ایران به آن رسیور یا گیرنده هم می‌گویند؛ یک دستگاه اطلاعاتی است به تلویزیون اتصال پیدا کردن شبکه های داخلی را به تلویزیون ارسال می‌کند؛ اگر بطور عملی بخواهیم بدانیم که گیرنده دیجیتال چیست باید گفت که این دستگاه سیگنال‌ها را از یک منبع خارجی مانند کابل اترنت، LNB, کابل کواکسیال یا حتی آنتن دریافت می‌کند و سپس آن‌ها را رمزگشایی و برای تلویزیون می‌فرستد؛ گیرنده دیجیتال یا رسیور در انواع گوناگونی برای پشتیبانی و استفاده از تلویزیون ماهواره‌ای، تلویزیون زمینی، تلویزیون اینترنتی و تلویزیون کابلی تولید می‌شوند؛ در جواب سوال گیرنده دیجیتال چیست می توان اینطور بیان کرد که در ایران به‌طور معمول به گیرنده‌های دیجتال تلویزیون زمینی همان گیرنده دیجیتال گفته می‌شود؛ در حالی‌ که به گیرنده‌های دیجیتال تلویزیون ماهواره‌ای رسیور می‌گویند.

 

گیرنده دیجیتال چیست؟

یک گیرنده دیجیتال چیست ؟ دستگاهی است که به یک تلویزیون و از طرفی به یک منبع خارجی سیگنال متصل شده و سیگنال ها را به حالتی تبدیل می‌کند که از تلویزیون بانه ارزان و دیگر دستگاه های نمایشی قابلیت پخش شدن دیجیتال پیدا می‌کند؛ گیرنده دیجیتال سیگنال RF کانال تلویزیونی انتشار شده در فضا را دریافت کرده و طی یک فرایند پردازش، آن را تبدیل به صدا و تصویر نموده و آماده استفاده برای تلویزیون می نماید.

امروزه گیرنده های دیجیتال مخصوص تلویزیون عموما بر روی خود تلویزیون ها طراحی شده است و نیازی به دستگاه اضافه ندارند اما برای تلویزیون هایی که گیرنده دیجیتالی ندارند باید از دستگاه دیجیتال که به ستاپ باکس معروف اند استفاده کرد؛دستگاه دیجیتال تلویزیونی با برندهای مختلف و امکانات متفاوتی تولید می شوند.

 

مزایای گیرنده دیجیتال چیست

در جواب سوال گیرنده دیجیتال چیست و چه میزایایی دارد می توان گفت از مهمترین مزایای آن استفاده و کارایی بهتر از طیف فرکانسی موجود است؛ 4 تا 6 کانال تلویزیون دیجیتال می‌تواند به صورت مالتی پلکس بر روی یک کانال تلویزیون معمولی که میتوان با خرید تلویزیون از بانه یا گناوه آنرا تهیه کرد از طریق آنتن زمینی پخش شود؛ همچنین 8 کانال تلویزیونی دیجیتال می تواند از طریق یک کانال ماهواره ای ارسال گردد؛ بهره وری بالاتر از طیف فرکانسی در دسترس به دلیل استفاده از تکنیک های مدرن فشرده سازی اطلاعات امکان‌ پذیر است؛ این عملیات با حذف اجزای تکراری و اضافی تصویر می‌تواند به ضریب فشرده سازی حدود 20 تا 30 دست یابد؛ با استفاده از روشهای استاندارد فشرده سازی اطلاعات MPEG2 می‌توان به عنوان مثال اطلاعات یک صحنه HDTV را از 166Mbps به کمتر از 5Mbps فشرده نموده و تقلیل داد.

بر روی هر کانال موجود می توان 39/19Mbps سیگنال دیجیتال ارسال کرد و علاوه بر افزایش کانال خدمات بیشتری ارائه نمود؛ این خدمات شامل ارسال زیرنویس، EPG ، انجام امور بانکی و خرید، اینترنت و استفاده از سرگرمی ها و بازی های مختلف می باشد؛ سیستم دیجیتال کیفیت صدای بهتری عرضه می‌کند؛ این امر به دلیل ارسال صدای با کیفیت CD به روش دالبی دیجیتال Dolby Digital است که دقیقاً مشابه صدای سینما و کیفیت DVD می باشد؛البته با توجه به قیمت تلویزیون بانه سامسونگ این صداها می تواند از چیزی که هست بهتر و فراتر از انتظار واقع شود. مزیت دیگر سیستم دیجیتال دریافت تصویر صاف و بدون برفک و سایه می باشد؛ زیرا در سیستم دیجیتال اگر دریافت تصویر امکان پذیر باشد تصویر دریافتی مشابه تصویر ارسالی خواهد بود.

 

گیرنده ی دیجیتال DVB-T چیست

گیرنده دیجیتال DVB – T به معنای پخش تصاویر دیجیتالی زمینی است که یکی از محبوب ترین گیرنده ها در ایران می‌باشد؛ و بیش از 30 کشور در سراسر جهان از آن استفاده می‌کنند؛ این دستگاه در کنار تلویزیون قرار داده می‌شود؛ و گیرنده های دیجیتال را دریافت و به تلویزیون های دیجیتال و حتی تلویزیون هایی که دارای سیستم آنالوگ هستند انتقال می‌دهند.

 

گیرنده ی دیجیتال DVB-C چیست

در صورتی که تلویزیون شما از گیرنده دیجیتال DVB-C پیروی کند تمامی سریال و فیلم های پخش شده در سرور ذخیره می‌شود و شما می‌توانید در هر لحظه هر برنامه ای را که دوست داشتید ببینید؛ با وجود این گیرنده دیگر نیازی نیست نگران برنامه های از دست رفته باشید و بدون هیچ محدودیتی به برنامه های مورد علاقه تان در هر کانالی نگاه کنید.

 

گیرنده ی دیجیتال DVB-S چیست

یکی دیگر از گیرنده دیجیتالی رایج در دنیا گیرنده ی DVB-S می باشد؛ این گیرنده بر خلاف سایر گیرنده ها باید روی پشت بام قرار گیرد و هر کسی نمی تواند آن را تنظیم کند مگر افراد متخصص در این زمینه.

 

استفاده از گیرنده دیجیتال

حال که با مفهوم “گیرنده دیجیتال چیست” آشنا شدید به سراغ کیفیت آن می رویم.بدون شک شما هم به کیفیت بالای محتوای تصویری و شنیدن صدای واضح و با کیفیت اهمیت می‌دهید؛ پس داشتن یک گیرنده‌ی دیجیتال کمک بسیار بزرگی برای بهره‌مندی از بهترین امکانات تلویزیونی است؛ این دستگاه‌ها قادرند تصاویر را با بهترین کیفیت و کمترین مقدار نویز برای شما نمایش دهند؛ این گیرنده‌های دیجیتال نیازی به آنتن‌های بزرگ و جاگیر ندارند و با یک آنتن کوچک و جمع‌وجور کار می‌کنند؛ همچنین به کمک این گیرنده‌ها می‌توانید برنامه‌های دلخواه خود را ضبط کرده و بعدا تماشا کنید؛

به این ترتیب دیگر برنامه‌ی مورد علاقه‌ی خود را از دست نخواهید داد.

به‌علاوه، پس از فهمیدن اینکه گیرنده دیجیتال چیست به سراغ خرید آن می رویم . خرید گیرنده‌ی دیجیتال تلویزیون هزینه‌ی معقول و مناسبی خواهد داشت؛ یکی از ویژگی‌های خوب این دستگاه‌ها این است که می‌توانید همیشه برنامه‌های دلخواه خود را تماشا کنید؛ اگر ساعاتی که برنامه‌ی مورد نظرتان پخش می‌شود در خانه نباشید یا سرتان شلوغ باشد، می‌توانید به‌راحتی آن را ضبط کنید؛ به این ترتیب برنامه‌ی تلویزیونی مورد علاقه‌ی خود را از دست نخواهید داد.

 

هنگام خرید گیرنده دیجیتال تلویزیون باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

در هنگام خرید گیرنده دیجیتال باید نکاتی را درباره ی اینکه گیرنده دیجیتال چیست و چه انتظاری از آن داربد را در نظر بگیرید؛ قدرت گیرندگی, کیفیت قطعات,قدرت پروسسور,قیمت, وضوح و کیفیت تصویر, پشتیبانی از فرمت های مختلف,تعداد خروجی,قابلیت ضبط برنامه,خدمات پس از فروش, قدرت گیرندگی؛ می‌توان گفت قدرت گیرندگی و دریافت سیگنال یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی است که هنگام خرید گیرنده‌ی دیجیتال باید به آن توجه کنید؛ اگر دستگاهی که خریداری کرده‌اید دارای قدرت گیرندگی پایینی باشد یا آن‌گونه که باید کانال‌ها را جست‌وجو نکند؛ دیگر یک دستگاه کاربردی نخواهد بود؛ همچنین باعث کلافگی و پشیمانی شما از خریدتان می‌شود.

 

کیفیت قطعات گیرنده دیجیتال

بدون شک اگر مفهوم گیرنده دیجیتال چیست را درک کردید و می‌ خواهید دستگاهی داشته باشید که تا چند سال از آن استفاده کنید، بهتر است به سراغ محصولاتی با قطعات با کیفیت بروید؛ در غیر این صورت باید پس از مدت کوتاهی به فکر خرید یک گیرنده‌ی دیجیتال جدید و شاید با قیمت بالاتر باشید.

 

قدرت پروسسور گیرنده دیجیتال

قدرت پروسسور یا پردازنده‌ی یک دستگاه گیرنده دیجیتال می‌تواند فاکتور مهمی در تعیین قیمت نهایی و مفهوم کیفیت در موضوع گیرنده دیجیتال چیست باشد؛ این ویژگی توانایی دریافت سیگنال دستگاه و سرعت و قدرت نمایش تصاویر نشان می‌دهد.

 

قیمت دستگاه گیرنده دیجیتال تلویزیون

دستگاه‌های گیرنده‌ی دیجیتال تلویزیون دارای قیمت‌های مناسبی هستند ؛ عواملی مانند قابلیت‌ها، امکانات جانبی، قدرت پردازش و گیرندگی و البته شرکت تولیدکننده می‌توانند روی قیمت محصول تاثیر بگذارند؛ بهترین کار این است که ابتدا بودجه‌ی خود را برای خرید این دستگاه در نظر بگیرید،‌سپس به سراغ ویژگی‌های دیگر در بحث گیرنده دیجیتال چیست بروید.

 

وضوح و کیفیت تصویر گیرنده دیجیتال

همانطور که اشاره کردیم گیرنده‌ دیجیتال را به منظور تماشای تصاویر با کیفیت و وضوح بیشتر خریداری می‌کنیم؛ این محصولات قادر هستند تصاویر با با فرمت HD پخش کنند؛ برخی از گیرنده‌های دیجیتال تصاویر را با فرمت Full HD هم نشان می‌دهند.

 

پشتیبانی از فرمت های مختلف

با یک بررسی کوچک می‌توانید فرمت‌های قابل پشتیبانی در گیرنده‌ دیجیتال را به‌خوبی متوجه شوید؛ معمولا گیرنده‌های دیجیتال قادرند فایل‌های صوتی و تصویری را با فرمت‌های مختلف پخش کنند؛ اما اگر فرمت خاصی مانند MKV یا MP4 مد نظرتان است، بهتر است از پشتیبانی آن توسط دستگاه اطمینان حاصل کنید.

 

قابلیت ضبط برنامه در گیرنده دیجیتال

هنگام خرید گیرنده دیجیتال تلویزیون به قابلیت ضبط برنامه در این دستگاه و ویژگی های یک گیرنده دیجیتال چیست که فروشنده آن را بیان می کند توجه کنید؛ بیشتر دستگاه‌های موجود در بازار به شما این امکان را می‌دهند که برنامه‌های تلویزیونی دلخواه خود را روی فلش مموری یا هارد اکسترنال ضبط کنید؛ البته بسیاری از تلویزیون های جدید قابلیت ضبط برنامه را دارند؛ در مقاله دیگری به معرفی بهترین تلویزیون های دنیا پرداخته ایم . همچنین برخی از گیرنده‌ها دارای قابلیت ضبط و تماشای همزمان هستند؛ به این معنا که می‌توانید برنامه‌ی یک شبکه را تماشا و برنامه‌ی شبکه‌ی دیگر را به طور همزمان ضبط کنید؛ این ویژگی به شما کمک می‌کند هرگز برنامه‌های مورد علاقه‌ی خود را به دلایل مختلف از دست ندهید .

 

جمع بندی

در این مقاله به نقد و بررسی موضوع گیرنده دیجیتال چیست پرداختیم و اطلاعاتی را در اختیار شما گذاشتیم؛ با توجه به این اطلاعات می‌توانید یک گیرنده دیجیتال تلویزیونی عالی را خریداری کنید.

درخواست مشاوره

برای مشاوره با متخصصان جهت خرید لوازم خانگی لطفا شماره خود را وارد نمایید، تا به صورت رایگان و در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.

درج نظر

مدیران سایت در اسرع وقت نظر شما را درج می کنند. در صورت سوالی بودن مطلب شما، به آن به نحو احسنت پاسخ داده خواهد شد.

هنوز هیچ دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است

تمامی حقوق مادی و معنوی اپلیکیشن و سایت، برای گروه اورجیمال محفوظ می‌باشد.