محمدی 09193755524
رستمی 09193755523
امتیازات این مقاله تاکنون : 5
شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟

دانلود فایل صوتی و پی دی اف علت نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی

تمامی متن مقاله علت نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی را می توانید به صورت پی دی اف و در قالب یک پادکست گوش دهید. این پادکست قابلیت دانلود نیز دارد. دانلود فایل صوتی - 8.16 MB دانلود پی دی اف - 976.79 KB
اشتراک گذاری برای دوستان و همراهان

علت نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی

تاریخ آخرین به روز رسانی : ۱۴۰۱/۱۲/۳ چهارشنبه
علت نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی
چکیده این مقاله: نچرخیدن دیگ لباسشویی اتفاق چندان غیرمعمولی نیست. این مشکل می‌تواند یک مشکل فنی یا استفاده اشتباه از لباسشویی باشد. در این مطلب علت نچرخیدن دیگ لباسشویی با راحل های آن را در اختیار شما قرار می دهیم.
  • زمان مطالعه : 10 دقیقه
  • 0 نظر
  • 112 بازدید

امروزه ماشین لباسشویی به عنوان یکی از وسایل پرکاربرد و ضروری منزل نقش مهمی در شستشوی لباس های کثیف و همچنین صرفه جویی در مصرف آب ایفا می کند. با این وجود این دستگاه پرکاربرد گاهی دچار مشکلاتی می شود که باید به دنبال پیدا نمودن دلیل و همچنین رفع مشکل باشید. یکی از مشکلاتی که کاربران با آن روبه رو هستند، نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی است. البته نگران نباشید علت نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی می تواند موضوعی ساده و بدون هزینه باشد و گاهی نیز نیاز به تعمیر کار و صرف هزینه می باشد. پیشنهاد می کنیم که با این مقاله همراه باشید در ادامه به بررسی دلایل نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی می‌پردازیم.

 

مسدود شدن پمپ تخلیه

یکی از دلایل رایج نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی مربوط به انسداد پمپ تخلیه و همچنین عدم تخلیه آب می باشد. اما انسداد پمپ تخلیه زمانی اتفاق می‌افتد که چیزی در لوله ورودی یا خروجی تخلیه گیر کرده باشد. البته تجمع پرز لباس یا اشیاء کوچکی همچون سکه و سنجاق نیز می تواند باعث انسداد پمپ تخلیه شود.

 

مسدود شدن پمپ تخلیه

 

بارگیری بیش از حد دیگ ماشین لباسشویی

وقتی بیش از اندازه در دستگاه لباسشویی لباس قرار دهید و میزان بارگیری سنگین باشد به ماشین لباسشویی فشار وارد می شود. به طور مثال شستشوی پارچه های بسیار ضخیم، سنگین و پتوی بزرگ باعث نامتعادل حرکت کردن دیگ لباسشویی می شود و همین موضوع فشار به دستگاه را بیشتر نموده و حتی می‌تواند باعث شکستن کامل آن شود. توجه داشته باشید که سطح مورد نظر که ماشین لباسشویی در آن واقع شده را نیز باید بررسی کنید تا وجود این احتمال که دستگاه به یک طرف متمایل شده باشد، برطرف شود. بنابراین شما باید دستگاه لباسشویی را طوری تنظیم کنید که تا حد ممکن در سطح صاف تراز باشد.

 

خراب شدن تسمه موتور

یکی دیگر از دلایل نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی می تواند به خاطر خراب شدن تسمه موتور باشد. وظیفه تسمه موتور اتصال و انتقال نیرو از موتور به دیگ لباسشویی است. با این وجود باید در نظر داشته باشید که تسمه ها با گذشت زمان فرسوده می شوند. تسمه ها روی موتور و قرقره ای که دیگ را می چرخاند نصب شده اند. شما باید گاهی تسمه ماشین لباسشویی را بررسی نمایید و نحوه بررسی تسمه های ماشین لباسشویی به این صورت است که می توانید با باز شدن درب ماشین لباسشویی دیگ را بچرخانید. دیگ در این هنگام در مقابل چرخیدن مقداری مقاومت می کند ولی اگر تسمه شل شده باشد یا پاره شده باشد، دیگ راحت تر می چرخد، در این حالت باید بدنه دستگاه را باز کنید و اقدام به تعویض تسمه نمایید.

 لازم به ذکر است قبل از انجام هر کاری باید ماشین لباسشویی را از برق جدا نمایید. تعویض تسمه کار چندان دشواری نیست. خراب شدن، پارگی یا فرسودگی تسمه می تواند باعث نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی های تسمه ای شود. امروزه در بازار لوازم و تجهیزات برقی برندهای مختلف اقدام به طراحی و تولید ماشین لباسشویی تسمه ای و ماشین لباسشویی در مدل های دایرکت درایو یا همان مدل های بدون تسمه نموده اند.

 

خراب شدن تسمه موتور

 

خراب شدن فولی تسمه لباسشویی

یکی از دلایل نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی را می توانیم به نقص و ایراد در فولی تسمه لباسشویی ربط دهیم، فولی ماشین لباسشویی قطعه ای است که از یک سو تسمه روی آن قرار دارد و از سوی دیگر فولی موتور روی شفت موتور قرار می گیرد.فولی موتور، قدرت تسمه را به فولی متصل شده به دیگ انتقال می دهد که منجر به حرکت دیگ می شود. اگر فولی تسمه خراب شود یا دچار ساییدگی شود این امکان وجود دارد که تسمه شل شود و نتواند در موقعیت خود قرار بگیرد در نتیجه باعث می‌شود که تسمه به خوبی چرخش نداشته باشد و همین موضوع باعث نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی می شود.

 

خطا در عملکرد برد فرمان کنترل

اگر در عملکرد برد کنترل فرمان ماشین لباسشویی خطایی ایجاد شود، دستگاه نمی چرخد. برد فرمان کنترل نقش فرمان دهنده حرکت و تأمین کننده انرژی موتور را بر عهده دارد و این یعنی موتور ماشین لباسشویی فرمان چرخش، تعیین دور و ایست را از برد الکترونیکی می گیرد. تعویض و تعمیر برد فرمان کنترل نیاز به یک متخصص ماهر دارد. لازم به ذکر است که هرگونه اتصال کوتاه یا ارور در قسمت هایی نظیر رله های فرمان می تواند باعث نچرخیدن دیگ لباسشویی شود.

 

خراب شدن موتور

یکی دیگر از علل نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی خراب شدن یا سوختگی موتور است. بسیاری از ماشین های لباسشویی از موتور معکوس برای شستشوی لباس استفاده می کنند این بدان معنی است که موتور در یک جهت برای هم زدن و در جهت مخالف برای چرخش کار می کند.توصیه می کنیم برای اینکه به علل نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی پی ببرید تمامی موارد ذکر شده در این مطلب و قطعات ماشین لباسشویی را بررسی نمایید تا از سلامت آنها مطمئن شوید و سپس به سراغ بررسی و کنترل موتور بروید. اگر موتور ماشین لباسشویی سوخته باشد شما چاره ای جز تعویض آن ندارید. البته اگر موتور سوخته باشد بوی سوختگی را می توانید حس کنید. بوی سوختگی به خاطر سوختگی سیم پیچ های موتور می باشد.

 

خراب شدن موتور ماشین لباسشویی

 

خراب شدن میکروسوئیچ درب

در صورتی که دیگ ماشین لباسشویی نچرخد یکی از قطعاتی که شما باید آن را بررسی نمایید، میکروسوئیچ درب است. ماشین لباسشویی طوری طراحی و برنامه ریزی شده است که وقتی درب کاملاً بسته و قفل شود، شروع به چرخش کرده و کار می کند. بنابراین اگر درب لباسشویی قفل نگردد دستگاه حرکتی نخواهد داشت و برای اینکه از سالم بودن سیستم قفل درب ماشین لباسشویی مطمئن شوید باید تمام قطعاتی که در اطراف قفل درب هستند و باعث می شوند که عمل قفل شدن سوئیچ درب انجام گیرد، بررسی شوند. اگر این قطعات خراب شده باشند می توانند منجر به نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی شوند؛ بنابراین بهتر است که سیستم قفل درب را کاملاً بررسی نموده تا در صورت معیوب بودن قطعات، اقدام به تعویض آن ها نمایید.

 

خراب شدن کلاچ

در دستگاه ماشین لباسشویی قطعه ای به نام کلاچ وجود دارد، این قطعه موتور و دیگ دستگاه را به یکدیگر متصل می کند و اگر این فرایند به سهولت صورت گیرد، نشانه سالم بودن کلاچ است. اگر کلاچ دچار آسیب شود یا فرسوده شود مانع چرخش دیگ در ماشین لباسشویی می شود. توجه داشته باشید ماشین لباسشویی از کلاچ کمک می گیرد تا به سرعت ایده آل چرخش برسد و اگر کلاچ دچار مشکل شود مخزن در رسیدن به سرعت چرخش با مشکل روبرو خواهد شد یا اصلا نمی چرخد.

 

خرابی کیت باند کلاچ

خراب شدن کیت باند کلاچ نیز می تواند دلیلی بر نچرخیدن دیگ لباسشویی باشد. این قطعه وظیفه سرعت دادن به چرخه شستشو را بر عهده دارد.

 

خرابی کیت باند کلاچ

 

معیوب شدن کوپلینگ

کوپلینگ باعث اتصال موتور به بخش انتقال نیرو می شود همچنین کوپلینگ به شفت موتور و به گیربکس ماشین لباسشویی وصل شده است. با گذشت زمان احتمال خراب شدن و فرسودگی کوپلینگ افزایش می یابد. این قطعه طوری طراحی شده که اگر بار اضافی لباس در درون دیگ لباسشویی قرار بگیرد مانع راه اندازی و شروع چرخه شستشو در دیگ دستگاه می شود. معیوب بودن این قطعه باعث تعویض آن می گردد.

 

خراب شدن بلبرینگ

بلبرینگ باعث می‌شود که چرخه شستشو به راحتی و نرمی صورت گیرد و در صورت خراب شدن باعث سر و صدا و لرزش بیش از اندازه لباسشویی می شود یا در مواردی باعث نچرخیدن دیگ لباسشویی می شود. در صورت خراب شدن، بلبرینگ باید تعویض گردد که نیاز به صرف هزینه زیادی می باشد، همچنین تعویض باید به وسیله یک تکنسین ماهر صورت بگیرد.

 

دفرم شدن سبد آبکش

 اگر سبد محرک دچار ایراد شده باشد می توانید آن را تعویض نمایید. برای بررسی سلامت سبد آبکش نیاز است که شفت انتقال انرژی سبد آبکش و دیگ دستگاه را به طور کامل بررسی کنید.

 

نقص در چفت درب

خراب شدن چفت درب مانع بسته شدن کامل درب دستگاه می شود و همین موضوع مانع چرخیدن دیگ ماشین لباسشویی می شود. بررسی و تعویض این قطعه باید به وسیله یک متخصص انجام گیرد.

 

نقص در چفت درب ماشین لباسشویی

 

خراب شدن رتور یا سیم پیچی استاتور

خراب شدن رتور و سیم پیچی استاتور مانع عملکرد صحیح دستگاه می شود و حتی می تواند یکی از دلایل نچرخیدن دیگ لباسشویی باشد. این دو قطعه در ماشین لباسشویی با اتصال به یکدیگر میدان مغناطیسی ایجاد میکنند که باعث حرکت لگن به دو سمت متفاوت در دستگاه می شود. خراب شدن و معیوب شدن این دو بخش از دستگاه باعث می شود که دیگ ماشین لباسشویی نچرخد یا چرخش به سختی صورت گیرد تا جایی که باعث توقف دیگ شود.

 

جمع بندی

در این مقاله تلاش نمودیم پارامترهای مهمی را که می تواند دلیل نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی باشد را مورد بررسی قرار دهیم. توصیه می کنیم که بررسی نمودن این قطعات و عیب یابی آن ها را به یک تعمیرکار ماهر و متخصص بسپارید چون بررسی نمودن هر یک از این قطعات به دقت و تجربه نیاز دارد. خراب شدن و نقص قطعاتی همچون پمپ تخلیه، نامناسب بودن بارگیری دیگ ماشین لباسشویی، خراب شدن تسمه موتور، خراب شدن فولی تسمه لباسشویی، خطا در عملکرد برد فرمان کنترل، خراب شدن موتور، نقص و ایراد میکروسوئیچ فولی موتور، خراب شدن بلبرینگ، نقص کلاچ، خرابی کوپلینگ موتور و ... می تواند علت نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی باشد.

 

درخواست مشاوره

برای مشاوره با متخصصان جهت خرید لوازم خانگی لطفا شماره خود را وارد نمایید، تا به صورت رایگان و در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.

درج نظر

مدیران سایت در اسرع وقت نظر شما را درج می کنند. در صورت سوالی بودن مطلب شما، به آن به نحو احسنت پاسخ داده خواهد شد.

هنوز هیچ دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است

تمامی حقوق مادی و معنوی اپلیکیشن و سایت، برای گروه اورجیمال محفوظ می‌باشد.