محمدی 09193755524
رستمی 09193755523
امتیازات این مقاله تاکنون : 5
شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟

دانلود فایل صوتی و پی دی اف آشنایی با کاربرد های منبع تغذیه تلویزیون

تمامی متن مقاله آشنایی با کاربرد های منبع تغذیه تلویزیون را می توانید به صورت پی دی اف و در قالب یک پادکست گوش دهید. این پادکست قابلیت دانلود نیز دارد. دانلود فایل صوتی - 8.86 MB دانلود پی دی اف - 1.14 MB
اشتراک گذاری برای دوستان و همراهان

آشنایی با کاربرد های منبع تغذیه تلویزیون

تاریخ آخرین به روز رسانی : ۱۴۰۲/۵/۴ چهارشنبه
آشنایی با کاربرد های منبع تغذیه تلویزیون
چکیده این مقاله: در این مقاله به نقد و بررسی در مورد منبع تغذیه تلویزیون پرداختیم و علل خرابی شدن آن را بیان کردیم؛ همچنین در مورد قطعات و برد آن اطلاعاتی را شرح دادیم. 
  • زمان مطالعه : 7 دقیقه
  • 0 نظر
  • 190 بازدید

خرابی منبع تغذیه تلویزیون یكی از خرابی های مرتبط با انواع تلویزیون است كه تعمیر آن نیاز به تخصص و مهارت بالایی دارد؛  تعمیر این بخش از دستگاه صرفاً پس از عیب یابی دقیق برد تغذیه تلویزیون و تشخیص نوع اشکال پیش آمده امکان پذیر است؛ منبع تغذیه در تلویزیـون هـای رنگـی، با درست كردن یك ولتاژ اصلی، تغذیه طبقه افقی تلویزیون را انجام می دهد؛ پس از روشن شدن طبقه افقی، بقیه ولتاژهای تلویزیون توسط همین طبقه افقی فراهم می شود؛ بد نیست بدانید که منبع تغذيه اسـتفاده شـده در عموم تلویزیـون هـا رنگـی جدیـد، اکثرا از نوع سوئیچینگ رگولاتور است.

 

منبع تغذیه تلویزیون

تلویزیون های LCD از منبع تغذیه ای از نوع سوئیچینگ بهره برده اند؛ این منبع تغذیه تلویزیون  به SMPS یا منبع سوئیچینگ نیز معروف هستند؛ منبع تغذیه AC اصلی را به ولتاژ DC یا جریان مستقیم تبدیل می‌کند که توسط مدارهای داخل تلویزیون LCD می‌تواند استفاده شود؛  ولتاژ AC یا جریان متناوب به صورت ولتاژ AC معمولا ۲۲۰ ولت وارد PSU یا پخش منبع تغذیه شده و ابتدا ازمیان فیلتر EMI تداخل های الکترومغناطیسی ، محدود ساز جریان هجومی اولیه و مدارها عبور می‌کند؛ سپس ولتاژ AC توسط پل دیود یکسوسازی می‌شود؛ توجه کنید که اگر Active PFC استفاده شود، مدار Active PFC بعداز پل دیود و قبل از خازن قرار خواهد گرفت. اگر به دنبال خرید تلویزیون با قیمت مناسب و کیفیت بالا هستید می‌نوانید با مشاوران ما ارتباط گرفته و از نحوه احتصاب قیمت و خرید تلویزیون با خبر شوید. 

 

منبع تغذیه تلویزیون

 

منبع تغذیه تلویزیون Passive PFC

آسان ترین راه کنترل جریان هارمونیک استفاده از فیلتر است؛ فیلترها طراحی شده اند تا جریان را تنها در فرکانس مسیر ۵۰Hz  تا ۶۰Hz عبور دهند؛ این فیلتر جریان مسیر را کاهش می دهد که به این معنی است که به ابزارهای غیر خطی  اکنون شبیه به بار خطی هستند؛ این فیلتر به سلف هایی با اندازه بزرگ و جریان زیاد نیاز دارد که بزرگ و گران هستند؛ Passive PFC به سلف یا اینداکتور بزرگتری نسبت به سلف های موجود در Active PFC نیاز دارد اما هزینه آن کمتر است؛ در این بند جزییاتی را در مورد منبع تغذیه تلویزیون Passive PFC ارایه دادیم. با خرید تلویزیون از بانه یا گناوه با توجه به کیفیت مواد به کار رفته در این تلویزیون ها از منبع تغذیه با کیفیتی در آنها استفاده شده است.

 

منبع تغذیه تلویزیون Active PFC

“منبع تغذیه تلویزیون” Active PFC برای کنترل میزان توان مصرف شده توسط بار جهت فراهم کردن PFC با حداکثر راندمان احتمالی، از مدار الکترونیکی پیچیده ای استفاده می‌کند؛ معمولا مدار Active PFC جریان ورودی بار را کنترل می کند تا اینکه شکل موج جریان متناسب با شکل موج سینوسی ولتاژ اصلی باشد؛ بعضی از انواع Active PFC:  شامل Boots-Buck،Buck،Boots می‌باشند؛ مدارهای PFC تک مرحله ای یا چند مرحله ای هستند؛ در مورد SMPS ، یک مبدل Boots بین پل دیود و خازن های ورودی اصلی قرارداده شده است مبدل Boots سعی می کند در حالی که جریان در حال مصرف شدن است یعنی به صورت ثابتی هم فاز با آن و در فرکانس یکسان با ولتاژ مسیر است و ولتاژ مسیر DC پایداری را در خروجی های خود حفظ می کند. با توجه به کیفیت تلویزیون های سامسونگ و همچنین تنوع محصولات این شرکت می‌توانید با هر بودجه ایی با توجه به قیمت تلویزیون بانه سامسونگ نسبت به خرید این تلویزیون ها اقدام کنید.

منبع تغذیه تلویزیون پاناسونیک یکی از حساس ترین و اساسی ترین قسمت هر دستگاه الکترونیکی منبع تغذیه می باشد؛ منبع تغذیه وظیفه تبدیل و تقسیم ولتاژ در هر دستگاه الکترونیکی را به عهده دارد تا مدارات الکترونیکی را تغذیه نماید حال در اینجا می خواهیم بگوییم علائم و علت خرابی منبع تغذیه تلویزیون پاناسونیک چیست؛ برخی از نشانه های خرابی منبع تغذیه تلویزیون پاناسونیک به شرح زیر می‌باشد؛ دستگاه خاموش کامل است و حتی چراغ کوچک جلوی آن روشن نمی‌گردد؛ دستگاه روشن میشود و پس از مدت کوتاهی خاموش می‌گردد؛ پس از مدتی کارکرد بعد از گرم شدن دستگاه خاموش می‌شود؛ وقتی دستگاه برای مدت زمان طولانی خاموش می‌ماند مثلا شب تا صبح خیلی دیر روشن می‌شود؛ دستگاه خاموش است اما چراغ جلوی دستگاه چشمک می‌زند. منبع تغذیه های استفاده شده در تلویزیون بانه ارزان برای شرکت پاناسونیک از کیفیت قابل توجهی برخوردار است.

 

علت خراب شدن منبع تغذیه تلویزیون چیست؟

  1. اعمال ولتاژ های بالا بعضا دوفاز شدن برق ورودی و نوسانات شدید برقی.
  2. استحلاک قطعات بر اثر مدت زمان کارکرد دستگاه.
  3. در موارد محدود البته در برند پاناسونیک قلع مردگی قطعات.
  4. دائم در برق ماندن دستگاه.

 

علت خراب شدن منبع تغذیه تلویزیون چیست؟

 

راهکارهایی برای جلوگیری از خرابی منبع تغذیه تلویزیون

موارد زیادی وجود دارد که از خرابی منبع تغذیه تلویزیون جلوگیری‌ می‌کند؛ حتما از پریزها و چندراهی های استاندارد و مناسب استفاده نمایید و دقت کنید که دوشاخه دستگاه در پریز شل نباشد؛ استفاده از محافظ های متناسب با نوع دستگاه و قطعات استاندارد در خیلی از موارد از بروز اینگونه خرابی ها جلوگیری می‌نماید؛ در صورت امکان از تراس های کنترل ولتاژ و جریان که نوع متداول آنها را استابلایزر می‌نامند استفاده نمایید چرا که با داشتن چنین دستگاه محافظی تمامی خروجی های برق منزل یا محل کار شما دائما در حال کنترل و نگهداری می‌باشد؛ در هنگام بروز نوسانات برق از جمله قطعی برق و زمانهایی که بعضا لامپ های روشنایی محیط کم نور می‌گردد فورا دستگاه های الکترونیکی خود را از برق خارج نمایید و تا زمان عدم اطمینان از رفع مشکل از استفاده مجدد خودداری نمایید.
در زمانهای طولانی مدت مثلا شب تا صبح و زمانهایی که خارج از منزل یا محل کار هستید هر دستگاهی که در مکان شما وجود دارد و عدم وجود الکتریسیته باعث خرابی در مواد شما نمی‌گردد  بهتر است کاملا از پریز برق خارج شود؛ به محل نصب یا جایگذاری دستگاه های الکترونیکی حساس مانند مانیتورها یا تلویزیون دقت نمایید بهتر است از جاهایی مانند مقابل شوفاژهای دیواری و زیر کولرهای گازی دور باشند.

 

راهکارهایی برای جلوگیری از خرابی منبع تغذیه تلویزیون

 

خرابی منبع تغذیه تلویزیون سامسونگ

از اصلی ترین نشانه های خرابی “منبع تغذیه تلویزیون سامسونگ روشن نشدن تلویزیون بعد از فشار دادن دکمه Power می‌باشد؛ در این حالت به علت خرابی و نقص در ترانزیستور و یا خازن های تغذیه برد پاور، هیچ گونه جریانی وارد دستگاه نمی شود و در نتیجه دستوری نیز مبنی بر روشن شدن به دستگاه ارسال نمی شود؛ البته ممکن است در برخی از موارد، با روشن شدن دستگاه برای چند ثانیه و سپس خاموش دوباره آن رو به رو شوید؛ در این حالت به شما توصیه می کنیم از تکرار این کار خودداری کنید تا آسیبی به دیگر قطعات وارد نشود؛ با تکنسین های ما در تعمیر لاین تماس بگیرید تا پروسه تعمیرات منبع تغذیه تلویزیون شما در نهایت سرعت و کیفیت انجام گیرد. از دیگر نشانه‌های معیوب شدن منبع تغذیه تلویزیون ری استارت شدن ناگهانی تلویزیون می باشد؛ در این حالت ممکن است دوباره دستگاه شما بوت شود اما در بسیاری موارد نیز با خاموشی دستگاه مواجه می شوید؛ این مشکل معمولا گویای این می باشد که منبع تغذیه به طور کامل معیوب نشده است و مشکل از خازن های ذخیره انرژی می باشد. در بسیاری از موارد نیز این مشکل به دلیل داغ شدن بیش از حد پردازشگر تلویزیون اتفاق می افتد. برای بررسی دقیق و عیب یابی دستگاه، با ما تماس بگیرید. نمایشگر تلویزیون سو سو می زند و پرش دارد؛ سو سو زدن نمایشگر تلویزیون سامسونگ در مواردی اندک به دلیل خرابی منبع تغذیه دستگاه می باشد. این مشکل معمولا به دلیل ورود جریان برق متناوب به دستگاه اتفاق می‎‎افتد؛ البته ممکن است مشکلی در پریز خروجی برق نیز وجود داشته باشد. در این حالت سعی کنید یک وسیله برقی دیگر را به این پریز وصل کنید تا از سلامت و یا خرابی آن اطمینان حاصل کنید.

درخواست مشاوره

برای مشاوره با متخصصان جهت خرید لوازم خانگی لطفا شماره خود را وارد نمایید، تا به صورت رایگان و در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.

درج نظر

مدیران سایت در اسرع وقت نظر شما را درج می کنند. در صورت سوالی بودن مطلب شما، به آن به نحو احسنت پاسخ داده خواهد شد.

هنوز هیچ دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است

تمامی حقوق مادی و معنوی اپلیکیشن و سایت، برای گروه اورجیمال محفوظ می‌باشد.