محمدی 09193755524
رستمی 09193755523
امتیازات این مقاله تاکنون : 5
شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟

دانلود فایل صوتی و پی دی اف چگونه یخچال را جا به جا کنیم؟

تمامی متن مقاله چگونه یخچال را جا به جا کنیم؟ را می توانید به صورت پی دی اف و در قالب یک پادکست گوش دهید. این پادکست قابلیت دانلود نیز دارد. دانلود فایل صوتی - 7.4 MB دانلود پی دی اف - 950.57 KB
اشتراک گذاری برای دوستان و همراهان

چگونه یخچال را جا به جا کنیم؟

تاریخ آخرین به روز رسانی : ۱۴۰۱/۱۲/۲۸ یکشنبه
چگونه یخچال را جا به جا کنیم؟
چکیده این مقاله: در این مقاله به بررسی نحوه تکان دادن یخچال برای شما پرداخته ایم و مشکلات رایجی که ممکن است پس از جابجا کردن یخچال خود با آن مواجه شوید را نیز برای شما شرح داده ایم.
 • زمان مطالعه : 9 دقیقه
 • 0 نظر
 • 241 بازدید

یکی از اصلی ترین و پرتکرار ترین سؤالات مربوط به اسباب کشی، چگونه یخچال را جا به جا کنیم است؛ جابجایی و حمل یخچال یک موضوع چالش برانگیز برای افرادی است که درحال اسباب کشی یا نظافت سالانه منزل خود هستند، با توجه به وزن بالا و حساسیت قطعات و همچنین گرانی یخچال های امروزی این مورد حائز اهمیت است، چنانچه شما کاربران گرامی نیز به دنبال راه حل های مناسب برای حمل و جابجایی یخچال خود با رعایت نکات ایمنی و حفظ سلامت یخچال خانه خود هستید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

خرید انواع یخچال: خرید یخچال فریزر

چرا نحوه جابجایی یخچال فریزر مهم است؟

برای پاسخ به این سؤال ابتدا باید عوامل مؤثر را بررسی کنیم:

 

چرا نحوه جابجایی یخچال فریزر مهم است

 

وزن یخچال

وزن یخچال های خانگی امروزی به طور متوسط بیشتر از هفتاد کیلو است و با توجه به مدل آن متغیر است، وزن بالای یخچال یکی از مشکلات اصلی در حمل آن است.

 

ابعاد یخچال

میانگین ارتفاع بالای یک ونیم متر و عرض بیشتر از هفتاد سانتی متر، در مقایسه با وسایل دیگر خانگی چشمگیر است.

 

حساسیت اعضای پشتی یخچال

در انواع یخچال ها بخش های بسیار حساس به ضربه در پشت قرار می گیرند. قلب یخچال و اصلی ترین قسمت آن موتور (کمپرسور) است، این بخش مهم ترین قسمت از دستگاه است و وظیفه اصلی آن ذخیره، فشرده سازی و پمپ کردن گاز یخچال می باشد. در صورتی که به کمپرسور یخچال ضربه وارد شود در اکثر موارد خرابی آن غیر قابل تعمیر و هزینه بردار خواهد بود.

یک بخش حساس دیگر از پشت یخچال که ممکن است در جابجایی آسیب ببیند، کندانسور یا همان لوله های مسی (اغلب سیاه رنگ و پیچ خورده) که از موتور به بالای یخچال متصل هستند می باشد، این لوله ها نیز نقش مهمی در تبادل دمایی یخچال دارند و آسیب دیدگی کندانسور به عدم کارکرد صحیح یخچال منجر خواهد شد.

نکات خرید لوازم خانگی: راهنمای خرید لوازم خانگی

ظاهر آسیب پذیر یخچال

ورود هر گونه ضربه (خط افتادگی، رنگ پر شدن، شکسته شدن دستگیره ها و ...) به قسمت های جلویی یخچال نیز می تواند باعث زشت دیده شدن آن شود و زیبایی ظاهری یخچال شما را به هم بریزد.

 

آسیب های بدنی

به علت سهل انگاری یا عدم رعایت استاندارد ها در جابجایی یخچال همواره ممکن است خطراتی جسمی برای افراد ایجاد شود. حال که دریافتیم چرا نحوه جابجایی مهم است، به چگونگی آن می پردازیم.

 

روش های جا به جایی

موارد ابتدایی را فراموش نکنید!

 1. تمام مواد غذایی داخل یخچال را خالی کنید.
 2. در صورت امکان کشو ها و طبقات جداشونده را بیرون بیاورید.
 3. یخچال را چند ساعت قبل از شروع جابجایی خاموش کنید.
 4. درب های یخچال را با چسب محکم کنید (زیرا در جابجایی ممکن است درب ها باز شوند و تحت فشار خراب شوند).
 5. در صورت امکان حتماً از ضربه گیر های مناسب برای پوشاندن دور یخچال استفاده کنید (حبابی، کارتن و...).

 

روش های جا به جایی یخچال

 

جابجایی استاندارد

با توجه به وزن و ابعاد یخچال در نظر داشته باشید که حداقل از دو یا سه نفر کمک بگیرید.

نکته: جابجایی یخچال حتماً باید به حالت عمودی انجام پذیرد. (تکان دادن آن در حالت افقی باعث ایجاد تغییر در مایع یخچال خواهد شد و ممکن است مشکلاتی در نحوه کار آن ایجاد کند)در حین جابجایی همواره مراقب پله ها، گوشه های دیوار و موانع و وسایل باشید.

 

چرخ های حمل بار خلاقیتی در جابجایی

در صورت امکان حتماً از چرخ های حمل بار ایستاده استفاده کنید، تنها کاری که لازم است انجام دهید حمل یخچال به مکان مورد نظر است (یخچال را با کمربند های مخصوص محکم کنید).

 

شرکت های باربری را فراموش نکنید

همواره در نظر داشته باشید اگر می خواهید یخچال خود را به فاصله ای دور (اسباب کشی) انتقال دهید، می توانید با پرداخت هزینه ای مناسب کار را به متخصصان در این زمینه بسپارید؛ نکته قوت این کار حرفه ای بودن این افراد در جابجایی وسایل و همچنین ضمانت سلامت کالای شما عزیزان است.

 

هنگام جا به جایی مواظب خود باشید 

در تمام زمانی که در حال جابجایی یخچال هستید این نکات را رعایت کنید تا بتوانید هم به راحتی کار را انجام دهید، هم از عوارض جسمی در امان باشید:

 1. بهترین مکان را برای برداشتن یخچال پیدا کنید.
 2. از محکم بودن جای دست خود برای برداشتن یخچال مطمئن شوید، دستگیره ها ممکن است در طول مسیر کنده شوند، یا جای دستتان لغزنده باشد و از دستتان رها شود.
 3. هنگام بلند کردن یخچال، کمر خود را صاف کرده و زانو ها را خم کنید.
 4. بهتر است روبروی یخچال قرار گرفته و دو ساق پای خود را باز کنید و خم شوید، طوری که بیشترین تسلط را روی یخچال حس کنید.
 5. در هنگام بلند کردن اگر کمر خود را خم کنید فشار وزن به کمر وارد می شود و می تواند آسیب های جسمی، بخصوص برای بانوان را به دنبال داشته باشد. خم کردن پاها و منقبض کردن عضلات شکم باعث انتقال درست فشار به پا می شود.
 6. در هنگام جابجا کردن از حرکات جانبی، بخصوص چرخاندن کمر بپرهیزید، فراموش نکنید که مهره های کمر وزنی چند برابر حالت های نرمال را حس می کنند و چرخش ناگهانی فشار بسیار زیادی بر آن ها وارد می کند.
 7. مسیر را از قبل چک کنید.
 8. مراقب سطوح لغزنده زیر پای خود باشید، بر اساس آمار میانگین لیز خوردن در حین جابجایی اجسام سنگین، مانند یخچال همواره بیشترین میزان حادثه را به وجود می آورد، سطوح کاشی و سرامیکی و پارکت می توانند دردسر ساز باشند.
 9. اگر فشاری بیش تر از توانایی خود را در مسیر احساس کردید، یخچال را زمین بگذارید و استراحت کنید چرا که ادامه دادن آن هر چند کوتاه توانایی شما را به سرعت سلب نموده و ممکن است بدنتان را با مشکلات جبران ناپذیر مواجه کند.
 10. عجله نکنید با آرامش و آرامی یخچال را جابجا کنید تا به خود و وسیله تان ضرر نزنید.
 11. چنانچه توانایی بلند کردن یخچال را نداشتید می توانید برای مسیرهای کوتاه از ریل های چرخ دار برای زیر آن استفاده کنید، تنها کافی است یخچال را بلند نموده و زیر هر دو طرف آن ریل ها را نصب کنید، سپس در صورتی که مانعی در مسیر نباشد آن را به آرامی هل دهید.
 12. روش دیگر برای جابجایی یخچال بدون بلند کردن آن تکان دادن است، اگر محل جدید خیلی نزدیک باشد می تواند با هل دادن هر طرف به نوبت و آرامی یخچال را جابجا کنید، اما دقت داشته باشید که این روش استاندارد نیست و ممکن است ریسک افتادن یخچال را به دنبال داشته باشد.

 

هنگام جا به جایی مواظب خود باشید 

 

نکاتی برای بعد از انتقال

نکاتی که باید بعد از انتقال رعایت شوند به صورت خلاصه و کلی شامل این موارد هستند:

 1. سلامت اجزای یخچال را بررسی کنید.
 2. مکان را برای نصب آماده کنید.
 3. سلامت محافظ برق و سیم برق را بررسی کنید.
 4. از به برق زدن یخچال بلافاصله پس از انتقال بپرهیزید و چند ساعت بعد این کار را انجام دهید. اگر یخچال شما طی 24 ساعت اول درست کار نکرد نگران نشوید، چراکه ممکن است مایع مخصوص در هنگام حرکت رسوب نموده باشد، همچنین تنظیم نبودن محیط نصب یخچال نیز باعث ایجاد صدا و کاهش بهینگی آن خواهد شد.

 

جمع بندی

اگر می خواهید خانه تکانی نوروزی یا اسباب کشی انجام دهید، به نحوه جابجا کردن یخچال خود دقت کنید؛ زیرا یخچال های امروزی علی رغم بهینگی بالا دارای وزن بالا، ابعاد بزرگ و حساسیت زیادی بخصوص در بخش های مهم مثل پشت و موتور هستند، همچنین هزینه های گزاف تعمیر و خرید یخچال را در نظر بگیرید.

 • یخچال خود را از قبل آماده جابجایی کنید (زودتر از برق بکشید، خالی کنید و محافظ حباب دار یا کارتن دور آن بپیچید).
 • ترجیحاً از شرکت های باربری برای اسباب کشی استفاده کنید.
 • کمک حداقل دو نفر برای انتقال لازم است.
 • چرخ های باربری نیز می توانند مفید باشند.
 • استاندارد های بدنی برای بلند کردن یخچال بخصوص کمر صاف و پاهای خم را فراموش نکنید.
 • بدون عجله و با رعایت نکات ذکر شده جابجایی را انجام دهید تا آسیب بدنی و مالی به شما وارد نشود.
 • پس از انتقال نکات مهم مانند مکان مناسب و بررسی اتصالات برق و ... را رعایت کنید.

از اینکه تا آخر مقاله همراه ما بودید سپاسگذاریم.

درخواست مشاوره

برای مشاوره با متخصصان جهت خرید لوازم خانگی لطفا شماره خود را وارد نمایید، تا به صورت رایگان و در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.

درج نظر

مدیران سایت در اسرع وقت نظر شما را درج می کنند. در صورت سوالی بودن مطلب شما، به آن به نحو احسنت پاسخ داده خواهد شد.

هنوز هیچ دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است

تمامی حقوق مادی و معنوی اپلیکیشن و سایت، برای گروه اورجیمال محفوظ می‌باشد.