محمدی 09193755524
رستمی 09193755523
امتیازات این مقاله تاکنون : 5
شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟

دانلود فایل صوتی و پی دی اف علت برفک زدن قسمت فریزر یخچال

تمامی متن مقاله علت برفک زدن قسمت فریزر یخچال را می توانید به صورت پی دی اف و در قالب یک پادکست گوش دهید. این پادکست قابلیت دانلود نیز دارد. دانلود فایل صوتی - 5.67 MB دانلود پی دی اف - 904.57 KB
اشتراک گذاری برای دوستان و همراهان

علت برفک زدن قسمت فریزر یخچال

تاریخ آخرین به روز رسانی : ۱۴۰۲/۲/۲۳ شنبه
علت برفک زدن قسمت فریزر یخچال
چکیده این مقاله: در این مطلب از اورجیمال مگ قصد داریم به دلایل اصلی برفک زدن یخچال فریزر بپردازیم و راهکارهایی جهت رفع این مشکل و پیشگیری از بروز آن ارائه می دهیم.
  • زمان مطالعه : 6 دقیقه
  • 0 نظر
  • 205 بازدید

برفک زدن قسمت فریز یخچال یکی از رایج ترین مشکلاتی است که برای یخچال فریزر پیش می آید. برفک داخل فریزر تاثیر بدی روی غذا ها می گذارد به طوری که کیفیت غذا ها را پایین می آورد و حتی می تواند سبب پایین آمدن دمای فریزر شود. برفک زدن قسمت فریزر یخچال به دلایل متعددی اتفاق می افتد که در این مقاله در مورد آن صحبت می کنیم. یخچال فریزر به عنوان یک وسیله سردکننده بسیار کاربردی محسوب می شود چون وسیله مناسبی برای نگهداری غذا، مواد فاسد شدنی و دارو است.  یخچال به گونه ای طراحی شده است که سبب انتقال گرما به بیرون محفظه می شود و به این صورت محیط داخل یخچال خنک می ماند. البته امروزه در مقایسه با گذشته یخچال فریزرها در مدل ها و طرح های مختلف به بازار عرضه شده اند که قابلیت نگهداری از انواع میوه، سبزیجات و مواد غذایی را دارند.


اجزای اصلی یخچال فریزر

یخچال فریزرها از اجزای مختلفی از قبیل کمپرسور، کندانسور، اواپراتور، فیلتر یا درایر، ترموستات، گاز و فریزر(جایخی) ساخته شده اند. اگر هر کدام از این اجزا دچار نقص شود عملکرد دستگاه با مشکل روبه رو خواهد شد.

 

اجزای اصلی یخچال فریزر

 

انواع یخچال فریزر

  1. یخچال فریزر دوقلو
  2. یخچال فریزر با فریزر پایین
  3. یخچال فریزر با فریزر بالا
  4. یخچال فریزرهایی که در آزمایشگاه استفاده می شوند.


سیستم دیفراست چیست؟

قبل از اینکه بخواهیم در مورد دلایل یخ زدن فریزر یخچال صحبت کنیم بهتر است بر عملکرد دیفراست یخچال فریزر نگاهی داشته باشیم. سیستم دیفراست  به دو دسته تقسیم بندی می شود؛ سیستم دیفراست الکترونیکی و سیستم دیفراست الکترومکانیکی. تفاوت این دو سیستم چیست؟ سیستم های دیفراست الکترونیکی شامل مدار فرمان (برد الکترونیک)، المنت، سنسور دیفراست و ترموفیوز(فیوز حرارتی) می باشند در حالی که سیستم های الکترومکانیکی شامل تایمر دیفراست، المنت، ترمودیسک هستند. توجه داشته باشید که نقص فنی در هرکدام از این اجزا می تواند منجر به مشکل در سیستم دیفراست دستگاه شود.

 

سیستم دیفراست چیست؟

 

دلایل برفک زدن فریزر یخچال

علت برفک داخل فریزر بخاطر تماس رطوبت با هوای خنک داخل دستگاه می باشد. با وجود این دلایل دیگری می توانند در این اتفاق دخالت داشته باشند. برفک زدن و یخ زدن فریزر یخچال باعث می شود که عملکرد سرمایشی دستگاه افت پیدا کند. توجه داشته باشید که بی توجهی به این اتفاق باعث خسارت های بیشتری به یخچال می شود. البته در یخچال فریزر های قدیمی مشکل یخ زدگی وجود دارد ولی برای از بین بردن یخ ها، باید به صورت دستی یخ ها را از بین برد به این صورت که ابتدا باید یخچال را از برق کشید و سپس تمام مواد غذایی داخل کشو ها و قفسه ها را از یخچال خارج کرد و در ادامه باید منتظر بمانید تا یخ ها ذوب شوند. در حالی که با گذشت زمان پیشرفت تکنولوژی، باعث عرضه یخچال ها مدرن به بازار شده است. در یخچال های مدرن خبری از برفک و یخ زدن فریزر نیست. توجه داشته باشید که ایجاد برفک و یخ زدن در قسمت فریزر یخچال یک عیب محسوب می شود  و در صورت بروز چنین مشکلی، دستگاه باید توسط تکنسین متخصص تعمیر شود.

 

خراب شدن سنسور دیفراست

 سنسور دیفراست در یخچال دمای فریزر را اندازه گیری می کند و سپس آن را به برد فرمان انتقال می دهد تا دستور یخ زدایی صادر شود. اگر فریزر برفک بزند، می تواند به خاطر خراب شدن سنسور دیفراست باشد.امروزه فریزرها دارای المنت گرمایی برای ذوب کردن یخ اطراف فن اواپراتور هستند تا از یخ بستن فن اواپراتور جلوگیری نمایند. همچنین مقاومت سنسور دیفراست باید در حدود کیلو اهم  باشد به این صورت که در اثر کاهش دما  باید افزایش مقاومت داشته باشد. برای بررسی سلامت سنسور دیفراست به یک مولتی متر نیاز دارید.

 

خراب شدن سنسور دیفراست

 

خراب شدن ترمودیسک

وظیفه ترمودیسک قطع کردن مدار و خاموش کردن المنت در صورت ایجاد گرمای زیاد است. البته با گذشت زمان و در اثر کارکرد زیاد، ترمودیسک استهلاک پیدا می کند تا جایی که قابلیت خود را از دست می دهد و در نتیجه المنت وارد مدار نمی شود و فریزر یخ می زند و ما شاهد برفک فریزر یخچال خواهیم بود.

 

خراب شدن لاستیک درب یخچال

خراب شدن لاستیک دور درب یخچال باعث می شود که هوای مرطوب بیرون به داخل فریزر وارد شود و همین موضوع در فریزر به شکل برفک و یخ خود را نشان می دهد. البته پارگی و وجود سوراخ در لاستیک دور درب باعث می شود که در برخی مواقع فن اواپراتور نیز یخ بزند و دلیل آن این است که کمپرسور باید بیش از حد معمول کار کند. بهتر است لاستیک دور درب یخچال را بررسی کنید تا از سالم بودن آن اطمینان حاصل کنید. البته در صورت خراب شدن، لاستیک درب یخچال باید تعویض گردد.

فراموش نکنید لولای درب را چک کنید چون در صورت شل بودن لولای درب، باید آن را محکم کنید و در صورت تراز نبودن هم نیاز به تعمیر دارد. برای تست خرابی لاستیک دور درب یخچال یک روش ساده وجود دارد به این صورت که می توانید یک تکه کاغذ را لای در یخچال قرار دهید و در را ببندید، در ادامه کاغذ را بیرون بکشید. توجه داشته باشید اگر به راحتی توانستید کاغذ را بیرون بیاورید این می تواند بیانگر خراب شدن لاستیک دور درب یخچال باشد که باید برای تعویض لاستیک دور درب یخچال فریزر اقدام کنید. البته این احتمال هم وجود دارد که لاستیک دور درب یخچال کثیف باشد که باید آن را تمیز کنید.

 

خراب شدن المنت

خراب شدن المنت باعث ایجاد برفک در قسمت فریزر یخچال می شود چون با خرابی المنت گرمای مناسب برای یخ زدایی تولید نمی شود. توجه داشته باشید المنت های خراب اهم های بسیار زیاد نشان می دهند.

 

خراب شدن ترمو فیوز

ترموفیوز تقریبا عملکرد ترمودیسک را دارد با این تفاوت که ترموفیوز برای یکبار المنت را در اثر گرمای زیاد از مدار خارج می کند به این صورت که در اثر گرمای زیاد می سوزد و برگشت پذیر نیست و نیاز به تعویض دارد.

 

نقص فنی در تایمر دیفراست

یخ زدگی در یخچال فریزر می تواند به دلیل نقص فنی در تایمر دیفراست باشد. در یخچال فریزر های مدرن برای جلوگیری از برفک زدن قسمت فریزر، المنت گرمایی پیش از ایجاد یخ بر روی اواپراتور وارد مدار می شود. توجه داشته باشید که تایمر در فواصل منظم به المنت دستور روشن شدن می دهد. بنابراین اگر تایمر دیفراست دچار نقص شود، المنت وارد مدار نمی شود و در نتیجه برفک ایجاد می شود.

 

نقص در برد یا مدار فرمان

خراب شدن برد الکترونیکی باعث می شود تا دستور وصل شدن المنت از سوی برد نرسد و در نتیجه باعث شود فریزر برفک بزند.  

 

جمع بندی

در این مقاله به علت های برفک زدن و یخ زدن قسمت فریزر یخچال اشاره کردیم. برطرف نمودن برخی از این ایرادات همچون تعویض نمودن لاستیک درب یخچال کار مشکلی نیست و خودتان می تواند کار تعویض را انجام دهید اما برای رفع سایر مشکلات حتما باید از تعمیرکار متخصص کمک بگیرید.

درخواست مشاوره

برای مشاوره با متخصصان جهت خرید لوازم خانگی لطفا شماره خود را وارد نمایید، تا به صورت رایگان و در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.

درج نظر

مدیران سایت در اسرع وقت نظر شما را درج می کنند. در صورت سوالی بودن مطلب شما، به آن به نحو احسنت پاسخ داده خواهد شد.

هنوز هیچ دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است

تمامی حقوق مادی و معنوی اپلیکیشن و سایت، برای گروه اورجیمال محفوظ می‌باشد.