محمدی 09193755524
رستمی 09193755523
امتیازات این مقاله تاکنون : 5
شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تمامی متن مقاله علت یخ زدن مواد غذایی داخل یخچال را می توانید به صورت پی دی اف و در قالب یک پادکست گوش دهید. این پادکست قابلیت دانلود نیز دارد. دانلود فایل صوتی - 5.21 MB دانلود پی دی اف - 1003.43 KB
اشتراک گذاری برای دوستان و همراهان

علت یخ زدن مواد غذایی داخل یخچال

تاریخ آخرین به روز رسانی : ۱۴۰۲/۳/۶ شنبه
علت یخ زدن مواد غذایی داخل یخچال
چکیده این مقاله: پیشنهاد میکنم تا در این مطلب با ما همراه باشید تا به راحتی در منزل خود به علت یخ زدن مواد غذایی داخل یخچال و رفع مشکل یخ زدن مواد، وسایل، میوه و سبزیجات و حتی آب بپردازید.
 • زمان مطالعه : 6 دقیقه
 • 0 نظر
 • 128 بازدید

مواد غذایی و حتی میوه ها گاهی داخل یخچال و جا میوه ای یخ می زنند؛ اگر می خواهید علت یخ زدن مواد غذایی را پیدا کنید بهتر است با این مقاله همراه باشید. گاهی علت یخ زدن مواد غذایی ساده است به طوری که با رعایت یکسری نکات می توانید این مشکل را رفع نمایید. همچنین گاهی باید علت را در قسمت های فنی دستگاه پیدا کنید و در صورت نیاز به تعمیرات یخچال مراجعه نمایید.

 

علت یخ زدن مواد غذایی داخل یخچال چیست؟

 1. خرابی سنسور یخچال
 2. خراب شدن ترموستات یخچال
 3. بررسی تنظیمات فریزر
 4. خراب شدن دریچه دمپر
 5. خرابی ترمودیسک یخچال
 6. کثیف بودن کویل های کندانسور
 7. یخچال را تا حد استاندارد پر نمایید
 8. نزدیک بودن مواد غذایی به فن یخچال
 9. خراب شدن برد الکترونیکی یخچال

 

علت یخ زدن مواد غذایی داخل یخچال چیست؟

 

خرابی سنسور یخچال

اختلال در سنسورهای یخچال منجر به اختلال در عملکرد بردهای الکترونیکی و قطعات یخچال می شود. سنسور یخچال دما و هوا را به بردهای الکترونیکی ارسال می کند و به این صورت دمای مناسب برای یخچال را تنظیم می کند. خراب شدن سنسور مانع از ایجاد فرآیند ذکر شده می گردد در نتیجه یخچال به صورت غیراستاندارد کار می کند. به عبارتی؛ یخچال خیلی سرد یا خیلی گرم می شود.

 

خراب شدن ترموستات یخچال

توجه داشته باشید در یخچال هایی که ترموستات دارند احتمال خراب شدن این قطعه وجود دارد. با اختلال در ترموستات، یخچال به طور مدام کار می کند در نتیجه سرمای زیادی تولید می شود که نتیجه آن یخ زدگی میوه ها و مواد غذایی می باشد.

 

خراب شدن ترموستات یخچال

 

بررسی تنظیمات فریزر

همانطور که در مطالب فوق اشاره کردیم دلایل زیادی در انجماد مواد غذایی یخچال نقش دارند اما یکی از آنها به تنظیمات فریزر مربوط می باشد. طبقات پایین که به فریزر نزدیک‌ تر هستند جزو سردترین قسمت‌ها محسوب می شوند بنابراین باید دمای فریزر را تنظیم کنید و به حد نرمال برسانید. همچنین بررسی نمایید که یخ‌ساز یخچال در حال کار کردن نباشد چون قسمت فریزر یخچال بیش از اندازه، سرد می شود و در نتیجه انجماد مواد غذایی اتفاق می افتد.

 

خراب شدن دریچه دمپر

دریچه دمپر در زمانی که موتور یا کمپرسور یخچال کار می کند و سرما ایجاد می کند، کاملا باز است و طی این فرایند سرمای تولید شده وارد یخچال می گردد. بنابراین دریچه دمپر اگر دچار اختلال شود و بسته نشود باعث ورود سرمای زیادی به داخل یخچال می گردد. البته در هر دو صورت یعنی بسته بودن کامل دریچه دمپر یا باز بودن کامل و یکنواخت آن، عملکرد یخچال با مشکل روبه رو خواهد شد؛ به عبارت دیگر، اگر دمپر کامل باز باشد که یخ زدایی میوه ها و مواد غذایی اتفاق می افتد و همچنین اگر دریچه کامل بسته باشد هوای داخل یخچال گرم می شود. خراب شدن دریچه دمپر نیاز به تعمیر و تعویض دارد.

 

خرید یخچال فریزر

 

خرابی ترمودیسک یخچال

ترمودیسک یکی از قطعات برقی و الکترونیکی یخپال و فریزر است. ترمودیسک به سرمای بیش از حد، واکنش نشان می دهد در نتیجه باعث قطع و وصل شدن شدن جریان برق به المنت می گردد. بنابراین اگر ترمودیسک دچار اختلال شود، جریان برق به موقع قطع و وصل نمی شود و سرمای بیش از حد به قسمت المنت وارد می گردد. به عبارتی؛ انجماد بیش از حد مواد غذایی داخل یخچال ممکن است بر اثر خراب شدن ترمودیسک یخچال اتفاق بیفتد.

 

کثیف بودن کویل های کندانسور

اگر بر روی کویل های کندانسور جرم و کثیفی جمع شده باشد به طوری که این قطعه از یخچال کثیف به نظر برسد، باید انتظار کار کردن بیشتر یخچال را داشته باشید چون یخچال باید زمان بیشتری را صرف رسیدن به دمای مورد نظر نماید و همین می تواند باعث یخ زدن میوه ها و مواد غذایی داخل یخچال شود.

 

کثیف بودن کویل های کندانسور

 

یخچال را تا حد استاندارد پر نمایید

یخچال باید به وسیله مواد غذایی پر شود تا بتواند هوای سرد را در داخل یخچال توزیع نماید. توجه داشته باشید اگر مواد غذایی موجود در یخچال کافی نباشد قطعا هوای سرد تولید شده به مواد غذایی موجود در یخچال می رسد و باعث انجماد و خشک شدن بیش از حد مواد غذایی داخل یخچال می گردد. همچنین چیدمان مواد غذایی در یخچال باید به صورت منظم و مساوی باشد تا هوای خنک به همه فضای یخچال برسد. رعایت همین نکات ساده باعث حفظ تعادل دمای یخچال و فریزر می شود چون اگر یخچال و فریزر خالی باشد، تعادل دمای آن ناپایدار می شود.

 

نزدیک بودن مواد غذایی به فن یخچال

یکی از دلایل شایع یخ زدن مواد غذایی یخچال مربوط به نزدیک بودن مواد غذایی به فن یخچال می باشد. در قسمت فن یخچال سرمای زیادی وجود دارد و نزدیکی مواد غذایی به این قسمت از یخچال باعث سرمازدگی و یخ زدگی مواد غذایی و نوشیدنی ها می شود.

 

خراب شدن برد الکترونیکی یخچال

خراب شدن برد فرمان یخچال باعث می شود که برد نتواند فرمان لازم را جهت راه اندازی هیتر برای یخ زدایی یا خاموش شدن کمپرسور صادر نماید بنابراین با یخ زدن مواد غذایی روبه رو خواهید شد.

 

جمع بندی

در این مقاله به دلایل متعدد که نقش مؤثری در یخ زدن مواد غذایی در داخل یخچال دارند، اشاره کردیم. یخ زدن مواد غذایی شامل یخ زدن میوه ها، سبزی ها و بطری های آب هم می شود. توجه داشته باشید که قرارگیری مقدار مواد غذایی داخل یخچال فریزر باید متناسب با ظرفیت آن باشد. اگر ظرفیت یخچال و فریزر زیاد باشد ولی مواد غذایی اندکی داخل آن قرار داده شده باشد می تواند منجر به یخ زدن مواد غذایی داخل یخچال و فریزر شود. در مجموع یخ ضدگی میوه ها و مواد غذایی را می توانیم به خرابی ترموستات یخچال، خراب شدن سنسور یخچال فریزر، تنظیم نبودن دمای مناسب یخچال، خراب شدن دریچه دمپر و خراب شدن برد الکترونیکی اصلی یخچال مرتبط بدانیم.

درخواست مشاوره

برای مشاوره با متخصصان جهت خرید لوازم خانگی لطفا شماره خود را وارد نمایید، تا به صورت رایگان و در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.

درج نظر

مدیران سایت در اسرع وقت نظر شما را درج می کنند. در صورت سوالی بودن مطلب شما، به آن به نحو احسنت پاسخ داده خواهد شد.

هنوز هیچ دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است

تمامی حقوق مادی و معنوی اپلیکیشن و سایت، برای گروه اورجیمال محفوظ می‌باشد.