محمدی 09193755524
رستمی 09193755523
امتیازات این مقاله تاکنون : 5
شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
اشتراک گذاری برای دوستان و همراهان

تلویزیون منحنی بهتر است یا تلویزیون تخت؟

تاریخ آخرین به روز رسانی : ۱۴۰۲/۶/۳۰ پنج شنبه
تلویزیون منحنی بهتر است یا تلویزیون تخت؟
چکیده این مقاله: اگر بخواهیم تلویزیون منحنی را با تلویزیون تخت مقایسه کنیم ابتدا باید ویژگی های آن ها را مورد بررسی قرار دهیم. تفاوت اساسی این دو تلویزیون در چند ویژگی کاملا واضح است که در این مطلب به آن ها میپردازیم.
  • زمان مطالعه : 7 دقیقه
  • 0 نظر
  • 81 بازدید

تلویزیون منحنی بهتر است یا تلویزیون تخت؟

اگر بخواهیم تلویزیون منحنی را با تلویزیون تخت مقایسه کنیم ابتدا باید ویژگی های آن ها را مورد بررسی قرار دهیم. تفاوت اساسی این دو نوع تلویزیون در چند ویژگی کاملا واضح است که در ادامه مطلب به آن ها اشاره می کنیم. طراحی تلویزیون هایی به صورت منحنی یکی از ابتکاراتی بود که تولید کنندگان تلویزیون آن را به عنوان محصولاتی با تکنولوژی بالا به بازار عرضه نمودند.

 

تاریخچه تولید و طراحی تلویزیون های منحنی

تلویزیون های منحنی برای اولین بار در سال ۲۰۱۳ روانه بازار شدند در حالی که در سال ۲۰۱۴ مدل‌های جدید تلویزیون با پنل خمیده و در مقیاس بزرگتر و با نمایشگرهای منحنی LCD وارد بازار رقابتی تلویزیون‌ها شدند. اینکه آیا نمایشگرهای منحنی نسبت به نمایشگرهای تخت قوی تر هستند یا نه و اینکه نمایشگر منحنی چه تاثیری بر روی تصویر پخش شده دارد، به تجربه دیداری کاربر برمی گردد. البته طراحی خاص و درجه انحنای مطلوب قطعا بر روی کیفیت نمایشگرها تاثیر ویژه‌ای دارد. در تلویزیون‌های منحنی نمایشگرها با ظاهری زیبا خلق شده‌اند و دارای کنتراست فوق العاده بالا هستند به طوری که کاربر می‌تواند تصاویری کاملاً شبیه به تصاویر سه بعدی را مشاهده نماید.

 

تاریخچه تولید و طراحی تلویزیون های منحنی

 

ظاهر تلویزیون

یکی از تفاوت‌های بارز بین تلویزیون تخت و منحنی مربوط به ظاهر آنها می‌باشد. اینکه تلویزیون تخت یا تلویزیون منحنی خریداری کنید تصمیمی است که به سلیقه و میزان بودجه شما بستگی دارد. تلویزیون های منحنی از ظاهر جذاب و مدرن برخوردار هستند و جلوه زیبایی را به دکوراسیون منزل می‌بخشند.

 

سایزبندی تلویزیون

یکی از تفاوت‌های واضح بین تلویزیون تخت و منحنی مربوط به سایزبندی آن ها می‌باشد به این صورت که سایزبندی تلویزیون‌های منحنی کوچکتر از ۴۰ اینچ نمی‌باشد در حالی که تلویزیون‌های تخت را می‌توان در سایزهای مختلف حتی کمتر از ۴۰ اینچ هم خریداری نمود. باید به این نکته توجه کنید که سایز تلویزیون‌ منحنی در مقایسه با سایز تلویزیون تخت در صورتی که هر دو از یک سایز برخوردار باشند، کمی بزرگتر می باشد. به طور مثال تلویزیون منحنی ۵۵ اینچ در مقایسه با نوع تخت با همان اندازه، بزرگتر می باشد و چیزی در حدود ۵۵.۸ اینچ است. قبل از اینکه اقدام به خرید و انتخاب تلویزیون نمایید بهتر است که ابعاد تلویزیون را متناسب با فضای منزل انتخاب کنید.

 

سایزبندی تلویزیون منحنی و تخت

 

کیفیت صفحه نمایشگر

کیفیت صفحه نمایشگر تلویزیون‌های تخت به صورت HD و 4K و ultraHD می باشد.  تلویزیون‌هایی که دارای صفحه تخت هستند علاوه بر شکل ظاهری زیبا دارای صفحه نمایشگرهایی با کیفیت‌های متفاوت هم هستند. البته تلویزیون‌های منحنی از سطح کنتراست مطلوب‌تری برخوردار هستند و نور منعکس شده از نمایشگر منحنی همگرا می باشد و مستقیماً به چشم کاربر می تابد و همین موضوع سبب می‌شود که کاربر سطح روشنایی و عمق تصویر را بیشتر مشاهده نماید. همچنین شما اگر در جهات مختلف تلویزیون منحنی بایستید و کیفیت تصاویر را بررسی کنید متوجه خواهید شد که تنوع رنگ‌ها و کنتراست موجود در صحنه ها دچار تغییر چندانی نمی‌شود.

 

زاویه دید

در تلویزیون منحنی میدان دید گسترده‌تر است و اگر خطوطی را به صورت مورب از چشمان خود به سمت تلویزیون بکشید متوجه اختلاف تصویر در گستردگی بین تلویزیون منحنی و تلویزیون تخت خواهید شد به این صورت که با دیدن تصاویر در تلویزیون‌های منحنی این احساس به شما دست می‌دهد که تصاویر بر روی سرتاسر دیوار امتداد یافته‌اند به عبارت دیگر تلویزیون‌های منحنی میدان دید گسترده‌ای را در اختیار کاربر قرار می‌دهند و همین ویژگی تفاوت تلویزیون تخت و منحنی محسوب می شود. در تلویزیون‌های تخت زاویه دید تا حد زیادی تحت تاثیر پنل‌ها قرار دارد به طور مثال در پنل IPS زاویه دید بهتری نسبت به پنل VA ایجاد شده است.

توجه داشته باشید انعکاس تصاویر و نور در تلویزیون‌های منحنی کمی کشیده‌تر می‌باشد و این بستگی به خود شما دارد که شما کیفیت تصاویر را بر اندازه واقعی تصاویر ترجیح دهید. در تلویزیون‌های تخت با دید غیر مستقیم از کیفیت تصویر کاسته نمی‌شود و این موضوع در مورد تلویزیون‌هایی با نمایشگرهای منحنی هم صادق می‌باشد.

 

زاویه دید

 

قدرت تمرکز بالاتر در تلویزیون‌های منحنی

یکی از ویژگی‌های مثبت و خاصی که نوع تلویزیون به کاربر می‌دهد قدرت تمرکز است که هنگام دیدن تصاویر برای کاربر به وجود می‌آورد. در تلویزیون های منحنی انحنای کناره‌ها باعث می‌شود تصاویر به نحوی نزدیک‌تر به نظر بیاید گویی که شما در قلب صحنه‌ها قرار دارید. به عبارت دیگر، با تلویزیون‌های منحنی حس غرق شدن در صحنه‌ها به شما دست می‌دهد و احساس می‌کنید که صحنه ها در اطراف شما قرار دارند.

 

عمق بیشتر تصاویر در تلویزیون‌های منحنی

در تلویزیون های منحنی تصاویر با عمق بیشتر پخش می شود و اینطور به نظر می‌رسد که شما دارید از یک تلویزیون سه بعدی تصاویر را مشاهده می‌کنید البته این نظری است که بسیاری از کاربران با تماشای تصاویر تلویزیون منحنی، آن را تجربه نموده اند.

 

مزایای تلویزیون های منحنی

اگر بخواهیم مزایا و ویژگی‌های مثبت تلویزیون‌های منحنی را در مقایسه با تلویزیون‌های تخت مد نظر قرار دهیم می‌توانیم به مواردیی از قبیل وسیع بودن گستره دید تلویزیون منحنی، کنتراست و وضوح تصویر بیشتر و باکیفیت، شکل ظاهری شیک و مدرن و ایجاد عمق در تصاویر اشاره کنیم.

 

مزایای تلویزیون های منحنی

 

معایب تلویزیون های منحنی

با وجود تمامی مزایایی که در مورد آنها صحبت کردیم باید از معایب تلویزیون‌های منحنی هم سخن بگوییم به این صورت که تلویزیون‌های منحنی زیر ۴۰ اینچ تولید نمی شود و سایز آنها روی انحنای تصاویر تاثیر بسیار کمی دارد به طوری که تصویر موجود در محیط را بسط می‌دهد. همچنین تلویزیون های منحنی؛تحریفات هندسی در تصویر پخش شده ایجاد می‌کنند. همچنین نصب این نوع تلویزیون بر روی دیوار نسبتا مشکل و دشوار است و به ریزه کاری های زیادی نیاز دارد در حالی که تلویزیون های تخت به راحتی بر روی دیوار نصب می شوند و تلویزیون های منحنی نسبت به تلویزیون های تخت گران تر هستند.

تلویزیون‌های منحنی در برخی از موارد مانند آینه‌های بزرگ مقعر عمل می‌کنند به این صورت که با جذب نور اضافه از وسایل روشن کننده اطراف تلویزیون تصاویری به وجود می‌آورند که ممکن است در برخی موارد با اندازه واقعی‌شان یکسان نباشد و تصاویر کشیده‌تر به نظر برسد.

 

جمع بندی

امروزه مدل‌های مختلف تلویزیون با تنوع بسیار بالا در برندهای متفاوت به بازار عرضه شده اند، بنابراین انتخاب اینکه کدام برند و مدل تلویزیون برای خرید مناسب تر است به میزان بودجه و سلیقه شما برمی گردد.  تلویزیون‌های منحنی یکی از شیک‌ترین و مدرن‌ترین محصولات خانگی محسوب می‌شوند و با قرار دادن آنها در سالن یا پذیرایی منزل محیطی شیک و چشم نواز را برایتان خلق خواهد کرد.

البته تلویزیون‌های منحنی مانند هر محصول دیگری در کنار مزایا، معایبی هم دارند اینکه شما تلویزیون تختی و منحنی را انتخاب کنید بستگی به نظر خودتان دارد اما قبل از آن بهتر است نکات مثبت و منفی این دو نوع تلویزیون را با هم بسنجید. ظاهر جذاب و شیک تلویزیون های منحنی به تفاوت اصلی آن ها با تلویزیون های تخت تبدیل شده است.  همچنین شما هنگام تماشای تلویزیون منحنی به هر نقطه نگاه کنید آن نقطه عمود بر خط دید شما است که این ویژگی یک امتیاز مثبت برای این نوع تلویزیون محسوب می‌شود.

به عبارت دیگر، انتخاب تلویزیون هایی با نمایشگرهای تخت یا خمیده  ویژگی‌های خاصی را در اختیار کاربران قرار می دهد.  لازم است اندازه نمایشگر تلویزیون های منحنی ۵۵ اینچ و یا بیشتر باشد چرا که در سایزهای بالاتر ایراداتی که به تلویزیون‌های منحنی وارد است، کمتر به چشم می‌خورد.

درخواست مشاوره

برای مشاوره با متخصصان جهت خرید لوازم خانگی لطفا شماره خود را وارد نمایید، تا به صورت رایگان و در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.

درج نظر

مدیران سایت در اسرع وقت نظر شما را درج می کنند. در صورت سوالی بودن مطلب شما، به آن به نحو احسنت پاسخ داده خواهد شد.

هنوز هیچ دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است

تمامی حقوق مادی و معنوی اپلیکیشن و سایت، برای گروه اورجیمال محفوظ می‌باشد.