محمدی 09193755524
رستمی 09193755523
امتیازات این مقاله تاکنون : 5
شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟

دانلود فایل صوتی و پی دی اف علت خراب شدن پورت HDMI تلویزیون چیست؟

تمامی متن مقاله علت خراب شدن پورت HDMI تلویزیون چیست؟ را می توانید به صورت پی دی اف و در قالب یک پادکست گوش دهید. این پادکست قابلیت دانلود نیز دارد. دانلود فایل صوتی - 7.93 MB دانلود پی دی اف - 1.18 MB
اشتراک گذاری برای دوستان و همراهان

علت خراب شدن پورت HDMI تلویزیون چیست؟

تاریخ آخرین به روز رسانی : ۱۴۰۲/۲/۱۶ شنبه
علت خراب شدن پورت HDMI تلویزیون چیست؟
چکیده این مقاله: در این مقاله از اورجیمال مگ به عیب یابی مشکلات پورت hdmi در تلویزیون و راه های تعمیر این مشکل می پردازیم. برای دریافت اطلاعات بیشتر تا انتهای مطلب ما را همراهی کنید.
  • زمان مطالعه : 7 دقیقه
  • 0 نظر
  • 341 بازدید

یکی از مهمترین فناوری هایی که در تلویزیون های هوشمند و جدید امروزی تعبیه شده است وجود پرت هایی تحت عنوان پورت HDMI می باشد. این نوع پورت قابلیت های زیادی را به دستگاه تلویزیون اضافه می کند. توجه داشته باشید برقراری ارتباط بین دستگاه تلویزیون با سایر دستگاه ها به واسطه HDCP انجام می شود. اگر این مورد مهم در تلویزیون شناسایی نشود شما شاهده از کار افتادن پورت HDMI در تلویزیون خواهید بود. با این مقاله همراه باشید در ادامه به دلایل کار نکردن پورت HDMI در تلویزیون می پردازیم.

با کار نکردن پورت HDMI به احتمال زیاد شاهد کاهش کیفیت تصویر و صدا در دستگاه تلویزیون باشید. هرچند شما می توانید این مشکل را به کمک ترفند های بهبود کیفیت تصویر تلویزیون برطرف نمایید.  شناخت دلایل از کار افتادن پورت HDMI و به کار بردن راه کارهای مناسب باعث حل مشکل خواهد شد. وجود مشکل در ورودی HDMI تلویزیون را می توان به عوامل متعددی در دستگاه و منابع اطراف نسبت داد. به طور نمونه  نوسانات جریان برق و تکرار مداوم این نوسانات می تواند روی ورودی  HDMI تأثیر بگذارد تا جایی که باعث از کار افتادن پورت HDMI در تلویزیون های مختلف شود. اینکه سر دیگر کابل HDMI به چه منبعی متصل است نیز در از کار افتادن پورت می تواند موثر باشد.  توجه داشته باشید استفاده از دستگاه‌های غیر استاندارد به مرور می تواند باعث کار نکردن پورت HDMI تلویزیون شود.

 

علت خراب شدن پورت HDMI تلویزیون چیست؟

 

دلایل از کار افتادن پورت HDMI

  1. بررسی اتصالات کابل HDMI
  2. بررسی تنظیمات HDMI
  3. مشکل از کابل یا تلویزیون؟

 

بررسی اتصالات کابل HDMI

برای عیب یابی و رفع مشکل از کار افتادن پورت HDMI در تلویزیون ابتدا باید از عدم مشکل در اتصالات کابل اطمینان حاصل کنید. باید مطمئن شوید که کابل به درستی به تلویزیون متصل شده است و طرف دیگر کابل به دستگاه دوم وصل است و اینکه هیچ گونه شل بودن یا قطع و وصلی در این اتصال وجود ندارد. اگر مشکل از کار افتادن پورت HDMI در تلویزیون ساده باشد خود کاربر می تواند آن را حل کند در غیر اینصورت باید به نمایندگی تعمیرات تخصصی تلویزیون مراجعه نمایند. توجه داشته باشید برای اینکه کابل ها  در حین اتصال از هم جدا نشوند شما می توانید از کابل های قفل شونده که اتصال محکم تری دارند، استفاده کنید. همچنین اگر کابل در قسمت هایی دچار پارگی، زدگی و حتی شکستگی است، همین موضوع می‌تواند باعث کار نکردن پورت HDMI تلویزیون شود. تنها راه حل این مشکل خرید کابل جدید و با کیفیت است.

 

قیمت تلویزیون

 

بررسی تنظیمات HDMI

بعد از اینکه مطمئن شدید که ‏از کار افتادن HDMI به کابل متصل کننده ارتباطی ندارد باید به بررسی تنظیمات HDMI بپردازید. البته در برخی از موارد فعال نبودن تنظیمات یا حتی به هم خوردن تنظیمات HDMI باعث از کار افتادن پورت HDMI می شود. بنابراین باید مطمئن شوید که تنظیمات مربوط به اتصالات HDMI در دستگاه تلویزیون کاملا فعال است. شما می توانید در بخش تنظیمات و ورودی های تصویر، گزینه اتصال HDMI را پیدا کنید. اگر تنظیمات دچار مشکل شده باشد قطعا شما شاهد از کار افتادن پورت HDMI در تلویزیون خواهید بود.

 

بررسی تنظیمات HDMI

 

مشکل از کابل یا تلویزیون؟

در این مرحله باید به دنبال پیدا کردن جواب این سوال باشید که از کار افتادن پورت HDMI در تلویزیون به کابل مربوط است یا به دستگاه تلویزیون.بنابراین در این مرحله شما باید ابتدا ورودی های HDMI را امتحان کنید و اتصالات را جابجا نمایید. بهتر است کابل دیگری را با تلویزیون امتحان کنید. همچنین شما می توانید کابلی را که به درستی کار نمی کند به وسیله سایر دستگاه ها و تلویزیون های دیگر  امتحان کنید. به کمک این موارد شما می توانید بفهمید که مشکل از کابل است یا اینکه دستگاه تلویزیون شما دچار ایرادات سخت افزاری یا حتی نرم افزاری شده است. توجه داشته باشید در برخی از موارد دستگاه جانبی متصل شونده دارای مشکل است و شما با امتحان کردن یک دیوایس دیگر می توانید مشکل اتصال HDMI تلویزیون را برطرف نمایید.

 

 راهکارهای رفع مشکل از کار افتادن پورت HDMI در تلویزیون های هوشمند

 بعد از اینکه مرحله عیب یابی و بررسی های لازم در مورد کار نکردن پورت HDMI تلویزیون را پشت سر گذاشتید  بهتر است برخی راه حل ها را برای رفع مشکل ایجاد شده دنبال کنید.

 

ریستارت کردن دستگاه تلویزیون

برای ریستارت کردن تلویزیون ابتدا باید کابل برق تلویزیون را جدا کنید و یک بار تلویزیون را خاموش کرده و سپس چند ثانیه صبر کنید و مجددا دوشاخه برق را زده و تلویزیون را روشن کنید. شما تلویزیون را ریستارت کرده‌اید. توجه داشته باشید با این کار در برخی از مواقع باگ های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری جزئی و احتمالی که دلیل کار نکردن پورت HDMI تلویزیون محسوب می‌شوند، برطرف خواهد شد.

 

ریستارت کردن دستگاه تلویزیون

 

معکوس کردن ترتیب روشن کردن دستگاه تلویزیون

در این روش باید ترتیبی که دستگاه‌ها را به صورت معمول روشن می کنید را معکوس نمایید. اگر همیشه تلویزیون را روشن می کنید و سپس دستگاه های جانبی را روشن می نمایید، در این مرحله ابتدا بهتر است دستگاه های جانبی را روشن کرده و سپس تلویزیون را روشن نمایید. این احتمال وجود دارد که مشکل از کار افتادن پورت HDMI در تلویزیون با این کار برطرف شود.

 

انتخاب ورودی درست

برخی از مدل تلویزیون های هوشمند بیش از یک ورودی HDMI دارند. شما می توانید با تعویض منبع ورودی در برخی از موارد مشکل از کار افتادن پورت HDMI در تلویزیون را برطرف نمایید. همچنین توجه داشته باشید که منبع ورودی را به پورت سالم و بدون مشکل وصل نمایید. اینکه قصد اتصال چه نوع وسیله ای را به تلویزیون دارید نیز در کار نکردن پورت HDMI تلویزیون موثر است. به طور مثال کنسول های بازی ورودی های مخصوص به خود را دارند و شما نمی توانید با هر پورتی آنها را به دستگاه تلویزیون وصل کنید.

 

انتخاب ورودی درست

 

بررسی تنظیمات رزولوشن دستگاه های وصل شده با رزولوشن دستگاه تلویزیون

در این مرحله باید به بررسی تنظیمات رزولوشن دستگاهای جانبی و تطابق آنها با رزولوشن داخلی دستگاه تلویزیون بپردازید. در این مرحله می توانید در قسمت تنظیمات رزولوشن دستگاه تلویزیون کیفیت را روی حالت Auto قرار دهید.

 

به روزرسانی سیستم عامل تلویزیون

در برخی از موارد از کار افتادن پورت HDMI در تلویزیون به خاطر وجود باگ های نرم افزاری و ایرادات سخت افزاری جزئی در دستگاه تلویزیون می باشد. توجه داشته باشید عدم به روز رسانی به موقع دستگاه تلویزیون می تواند به عنوان یک دلیل نرم افزاری باعث کار نکردن پورت HDMI تلویزیون شود. در برخی موارد به روز رسانی سیستم عامل تلویزیون باعث رفع مشکل اتصال HDMI تلویزیون می شود.

 

تعمیرات سخت افزاری دستگاه تلویزیون

اگر روش های مطرح شده در این مقاله کمکی به رفع از کار افتادن پورت HDMI در تلویزیون نکرد به احتمال زیاد دستگاه تلویزیون به یک سری تعمیرات سخت افزاری نیاز دارد. به طور مثال این احتمال وجود دارد که ورودی HDMI دچار مشکل شده باشد و در نتیجه نیاز به تعمیر و تعویض این قطعه وجود داشته باشد. در چنین مواقعی باید دستگاه تلویزیون را به یک مرکز تخصصی تعمیرات تلویزیون بسپارید تا جهت رفع مشکل اقدامات لازم را انجام دهند.

 

تعمیرات سخت افزاری دستگاه تلویزیون

 

ریست فکتوری کردن تلویزیون

یکی دیگر از روش هایی که می تواند برای رفع مشکل از کار افتادن پورت HDMI در تلویزیون موثر باشد؛ ریست فکتوری کردن دستگاه تلویزیون است. به کمک این روش دستگاه تلویزیون به تنظیمات کارخانه برمی گردد. این راه حل به احتمال زیاد مشکل پورت HDMI تلویزیون را برطرف می نماید.

 

جمع بندی

وقتی شاهد از کار افتادن پورت HDMI در تلویزیون هستید بهتر است راهکارهای ساده ای را دنبال کنید تا علت مشکل را تشخیص دهید و به عبارت دیگر به عیب یابی پورت پردازید. گاهی وجود خرابی و ایراد های سخت افزاری در دستگاه تلویزیون مخصوصاً در محل پورت می تواند یک عامل بسیار مهم از کار افتادن پورت محسوب شود. برای متصل نمودن دستگاه تلویزیون به سایر دستگاه های جانبی بهتر است از کابل های با کیفیت و اصلی استفاده کنید. در صورت از کار افتادن پورت HDMI در تلویزیون بهتر است تنظیمات دستگاه را بررسی کنید. البته توجه داشته باشید که شما باید متناسب با نوع تلویزیون از کابل های HDMI مناسب استفاده کنید. اگر از مبدل ها برای اتصال HDMI استفاده می کنید حتما آنها را چک کنید شاید مشکل از مبدل ها باشد. همچنین اگر از HDMI بی سیم استفاده می کنید باید موقعیت و فاصله دستگاه به طور صحیح تنظیم شود.


 

مقالات مرتبط :

  1. نحوه کانال یابی دیجیتال تلویزیون سامسونگ
  2. رزولوشن 8k چیست ؟ تلویزیون 8k چه ویژگی‌های دارد؟
درخواست مشاوره

برای مشاوره با متخصصان جهت خرید لوازم خانگی لطفا شماره خود را وارد نمایید، تا به صورت رایگان و در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.

درج نظر

مدیران سایت در اسرع وقت نظر شما را درج می کنند. در صورت سوالی بودن مطلب شما، به آن به نحو احسنت پاسخ داده خواهد شد.

هنوز هیچ دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است

تمامی حقوق مادی و معنوی اپلیکیشن و سایت، برای گروه اورجیمال محفوظ می‌باشد.